İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi'nin odunsu bitkileri üzerinde morfolojik ve sistematik araştırmalar
The systematical and morphological studies on the woody plants of Istanbul University Alfred Heilbronn Botanical Garden
- Tez No: 461704
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KÜÇÜKER, YRD. DOÇ. DR. ERDAL ÜZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi, Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi'nin dış ortam parsellerinde ve kaya bahçelerinde bulunan familyalara ait ağaç ve çalı formundaki bitki cinsleri ve onlara bağlı türleri üzerinde morfolojik ve sistematik açıdan gerçekleştirilmiştir. Morfolojik açıdan odunsu bitkilerin dört mevsim gözlenerek tüm vegetatif ve generatif özellikleri, yüksek çözünürlüklü dijital kamera ile fotoğraflanarak ve morfolojik veriler elde edilerek kısa deskripsiyonları hazırlanmıştır. Envanteri çıkarılan tüm odunsu taksonların“kabuk morfolojisi”belirlenerek, uluslararası kabuk morfolojisi terminolojisine göre tiplendirmeleri yapılmıştır. Sistematik açıdan familyalar ve bağlı cinsler ile türleri floristik ve dendrolojik kitaplardan yararlanılarak alfabetik sıralamaya göre düzenlenmiştir. Bu çalışma ile toplam 68 familyaya ait 26 açık, 204 kapalı tohumlu ve 4 monokotil olmak üzere 234 odunsu takson tespit edilmiştir. Bahçenin Bitki Coğrafyası elementleri bakımından analizi yapılarak İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi'nin odunsu bitki varlığı güncellenmiştir.
Özet (Çeviri)
This systematical and morphological study is about the trees of several families, bush formed plant types and their sub-species located in the outdoor parcels and rock gardens of Istanbul University Alfred Heilbronn Botanical Garden. In the morphological part of the study, all vegetative and generative properties of woody plants were observed for four seasons, were photographed by using a high resolution digital camera and short descriptions were prepared. The bark morphology of all woody taxa were also determined, by taking high resolution digital bark photos of these taxa will be taken and characterization was done according to the international terminology bark morphology. In the systematical part of the study, families, sub-species and kinds were ordered according to the alphabetical order by utilizing from the floristic and dendrological books. In this study, 234 woody taxa including 26 gymnosperm, 204 angiosperm and 4 monocotyl belonging to 68 families have been identified. The woody plants entity of the Istanbul University Alfred Heilbronn Botanical Garden was updated by analyzing the plant geography elements of the garden.