Helikobakter pilori enfeksiyonunda subklinik kobalamin eksikliği
Subclinical cobalamin deficiency in helicobacter pylori infection
  1. Tez No: 813794
  2. Yazar: İLKER ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN ÖZASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET HP enfeksiyonu dünyadaki en yaygın enfeksiyonlardan birisidir. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde sıklığı %60-90 arasındadır. Bakteri ile enfekte tüm bireylerde kronik yüzeyel gastrit gelişmektedir. Bakteri spontan eradike edilemektedir. Kr. atrofik gastrit, ülser, gastrik kanser, maltoma gelişimine yol açmaktadir. Bunlar iyi bilinen ve çok arastirilmis etkileridir. Bakterinin sağlıklı bireylerde ne gibi fonksiyonel değişikliklere yol açtığı daha az aydınlanmış bir konudur. HP enfeksiyonu, özel yerlesim yeri olan gastrik mukozaya etkileri ve bunun bagli oluşturduğu asit-pepsin aktivitesindeki degisiklik sonucu, birçok mikrobesinin absorbsiyonu üzerine etkilere sahiptir. Asit sekresyonuna olan direkt ve indirekt etkileri organizmanin nutrisyonel dengesine çogu zaman ihmal edilen bir etkiye sahiptir. Vit B12 emilimi gastrik mikroçevre ile yakindan iliskilidir. Mideden salgilanan IF vitaminin emiliminde anahtar role sahiptir. Bu iliski en net olarak atrofik gastritte ortaya konmustur. HP'de atrofik gastrite yol açarak Vit B12 emilimini engellemektedir. Fakat asemptomatik enfeksiyondan, kronik atrofik gastrite ilerleyis cok uzun bir süreçte hastalarin az bir kisminda olmaktadir. Bu sürecin erken basamaklarinda Vit B12 metabolizmasinin nasil etkilendigi daha az bilinen bir konudur. Bu çalisma Ocak 2004-Haziran 2004 tarihleri arasinda Saglık Bakanligi Ankara Numune Egitim ve Arastirma Hastanesi 2.Dahiliye Kliniginde yapilmistir. Çalışmaya 40 hasta alınmıştır. Hastalar 2. Dahiliye polikliniğine dispeptik yakinmalarla başvuran hastalar arasından seçilmiştir. Çalışmamızda HP (+) sağlıklı bireylerde Vit B12 metabolizmasının en erken ve en duyarlı laboratuar değişikliği olan MMA düzeylerini araştırdık. HP(+) sağlıklı bireylerde, HP(-) sağlıklı bireylerle karşılaştırıldığında MMA düzeyleri anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. HP(+) grupta eradikasyon sonrasi MMA düzeylerinde anlamlı bir düzelme saptanmıştır. Bu sonuçlar HP enfeksiyonunun Vit B12 metabolizmasını olumsuz etkilediğinin bir göstergesidir. Eradikasyon sonrası MMA düzeylerindeki düzelme, HP ve Vit B12 metabolizması arasındaki ilişkiyi daha da güçlendirmekte, erken evre değişikliklerin HP eradikasyonu ile düzeldiğini göstermektedir. Bugün için HP enfeksiyonu Vit B12 metabolizmasindaki olumsuz etkisinin hangi mekanizmalarla gerçeklestigi moleküler düzeyde açıklanmış değildir. HP'nin daha belirgin atrofik gastrit olusmadan, erken dönemde Vit B12 metabolizmasını nasil bozdugu konusunda ileri çalismalar yapilmalidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY HP infection is one of the most common infections in the world. The prevalence is between 60-90% in developing countries like Turkey. All individuals infected with the bacteria have chronic superficial gastritis develops. The bacteria are spontaneously eradicated. Chr. Atrophic gastritis, ulcer, leads to the development of gastric cancer, maltoma. These are well known and well researched consequences. What functional changes the bacteria cause in healthy individuals is less clear enlightened subject. HP infection, its effects on the gastric mucosa, its specific site of localization, and its associated absorption of many microbes as a result of the change in acid-pepsin activity has effects on acid secretion. HP have direct and indirect effects on acid secretion and often neglected effect on nutritional balance. Vit B12 absorption is closely related to the gastric microenvironment. IF secreted from the stomach has a key role in vitamin absorption. This relationship is most clearly seen in atrophic gastritis. HP leads to atrophic gastritis and prevents Vit B12 absorption. But the progression from asymptomatic infection to chronic atrophic gastritis is a very long process. and occurs in a small proportion of people. How Vit B12 metabolism occurs in the early stages of this process is a lesser known issue. This study was conducted between January 2004 and June 2004 in Ankara, Ministry of Health It was conducted in the 2nd Internal Medicine Clinic of Numune Training and Research Hospital. The study included 40 patients included. Patients presenting to the internal medicine outpatient clinic with dyspeptic complaints among HP (+) healthy individuals. In our study, we analyzed the earliest and latest stages of Vit B12 metabolism in HP (+) healthy individuals. We investigated MMA levels, which is a sensitive laboratory change. In HP(+) healthy individuals, HP(-) MMA levels were found to be significantly higher compared to healthy individuals. There was a significant improvement in MMA levels after eradication in the HP(+) group. This The results are an indication that HP infection negatively affects Vit B12 metabolism. Improvement in MMA levels after eradication suggests a link between HP and Vit B12 metabolism. further strengthens the relationship, showing that early-stage changes improve with HP eradication. shows. To date, the negative impact of HP infection on Vit B12 metabolism The mechanisms by which this occurs have not been elucidated at the molecular level. HP has more how it disrupts Vit B12 metabolism early, before significant atrophic gastritis occurs further studies should be carried out