Yeni dalga Filistin sinemasında direniş temsilleri
Representations of resistance in new wave Palestinian cinema
  1. Tez No: 813795
  2. Yazar: LUNA HOOH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER AKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Filistin sineması, Filistin topraklarındaki siyasi, sosyal ve kültürel deneyimlerin yansıtıldığı önemli bir araç haline gelmiştir. Bu bağlamda, Filistin sinemasında direniş temsillerinin merkezi bir rol oynadığı söylenebilir. Söz konusu temsillerin hem anlatısal hem de görsel stratejilerle ifade edildiği ve Filistin sinemasının siyasi bir sinema olduğu varsayımından hareketle çalışma, yönetmenlerin yaşadıkları coğrafi noktalarla bu temsiller arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını sorgulamakta; bununla örgütlü, gündelik ve sessiz direniş türlerine ait temsillerde gözlemlenen görünümleri açıklamayı amaçlamaktadır. Yeni Dalga Filistin Sineması (1982-2023) evrenselinden amaçlı örnekleme tekniği ile yaşamını Avrupa, Orta Doğu ve Filistin'de devam ettiren üç yönetmen ve bu yönetmenlere ait Vaat Edilen Cennet (Hany Abu-Asaad), 3000 Gece (Mai Masri) ve 200 Metre (Ameen Nayfe) adlı filmler inceleme nesnesi olarak seçilmiştir. Nitel araştırma desenine dayanan çalışmada sosyolojik çözümleme yöntemi kullanılmış; filmler metin analizi tekniği ile çözümlemeye tabi tutulmuştur. Yönetmenlerin yaşadıkları coğrafi noktalarla direniş temsilleri arasında anlamlı bir ilişkiden söz etmenin mümkün olduğu bulgusunu paylaşan çalışmada genel cepheden açığa çıkan sonuç, Filistin halkının işgal altındaki topraklarda direnişini, intifadaları ve gerilla savaşını anlatarak Filistin halkının dayanışmasını ve kararlılığını vurguladığı ya da işgal altındaki Filistin topraklarında yaşam mücadelesi veren bireylerin hikayeleri dolayımıyla dayanışma, umut ve direnişin günlük yaşamın bir parçası olduğu yönündedir. Bu yönüyle çalışma, Filistin sinemasının küresel platformda Filistin halkının direnişine ve kimliğine ilişkin önemli bir ses olarak tanınmasına aracılık etme imkânı sunmakta;“coğrafya etkisi”ni işaretleyerek alan yazındaki diğer çalışmalardan farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Palestinian cinema has become an important medium through which political, social, and cultural experiences in the Palestinian territories are reflected. In this context, it can be said that representations of resistance play a central role in Palestinian cinema. Based on the assumption that these representations are expressed through both narrative and visual strategies and that Palestinian cinema is a political cinema, the study questions whether there is a significant relationship between the geographical locations where the directors live and these representations, and aims to explain the appearances observed in the representations of organized, every day and silent forms of resistance. Three directors from the New Wave Palestinian Cinema (1982-2023) who lived in Europe, the Middle East, and Palestine, and their films Paradise Now (Hany Abu-Asaad), 3000 Nights (Mai Masri) and 200 Metres (Ameen Nayfe) were selected as the object of study. In the study based on qualitative research design, the sociological analysis method was used and the films were analyzed with text analysis technique. Sharing the finding that it is possible to talk about a meaningful relationship between the geographical locations where the directors live and their representations of resistance, the general conclusion of the study is that the films emphasize the solidarity and determination of the Palestinian people by depicting the resistance of the Palestinian people in the occupied territories, intifadas and guerrilla warfare, or that solidarity, hope, and resistance are a part of daily life through the stories of individuals struggling to survive in the occupied Palestinian territories. In this respect, the study offers the opportunity to mediate the recognition of Palestinian cinema as an important voice for the resistance and identity of the Palestinian people on the global platform; it differs from other studies in the literature by marking the“geography effect”.