Nomads, animal breeding and agriculture in post-settlement Çukurova
İskan sonrası Çukurova'da göçerler, hayvancılık ve tarım
  1. Tez No: 813812
  2. Yazar: ONAT OZAN ATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA KÖKSAL ÖZYAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Osmanlı Çukurovası (tarihsel Kilikya), onu çevreleyen dağ sıraları ve Akdeniz dolayısıyla merkezi güçlerin nüfuz etmekte yüzyıllarca zorlandığı, Suriye ve Anadolu arasındaki bir sınır bölgesi olmuştur. Bu düzen içinde, farklı büyüklüklerdeki çeşitli güç sahipleri, bölgedeki devlet kontrolünü zayıflatacak şekilde özerkliklere sahip olmuştur. Devletin bu bölgedeki nüfus üzerindeki kontrolüyle uyuşmayan bir diğer etken de yüksek seviyedeki insan ve hayvan hareketliliği olmuştur. Çukurova merkezli göçer ve yarı göçer aşiretler bölge nüfusunun çok önemli bir ögesini oluşturuyordu. Bu aşiretler, hayvanlarıyla beraber İç Anadolu'dan Suriye'ye uzanan geniş bir sahada çeşitli şekillerde dönemsel olarak göç etmişlerdir. Merkezdeki ve vilayetteki devlet güçleri, on dokuzuncu yüzyılda yerel grupların hareketliliğini kontrol ederek bölgedeki kontrollerini arttırmak için içinde Fırka-i Islahiye'nin müdahalesinin de bulunduğu bir dizi operasyon gerçekleştirdi. Bu operasyonlar kapsamlı çevresel, sosyoekonomik, siyasi ve kültürel dönüşümlere sebep oldu. Göçerler ve onların hayvanları da bu dönüşümden en çok etkilenen yerel unsurlar arasındaydı. Bu tez, özellikle göçer aşiretlerin ve onların hayvanlarının tecrübelerine, kendi girift çevresel, sosyoekonomik, ve siyasi koşulları içinde odaklanarak Çukurova bölgesinin on dokuzuncu yüzyılda geçirdiği çevresel, sosyoekonomik, ve siyasi dönüşümleri inceler. Tez, hayvanların yerel dönüşümlerin farklı katmanlarında merkezi roller oynadığını, ve çok sayıda siyasi müzakerenin ve çatışmanın içinde önemli yerler tuttuklarını göstermektedir. Hayvanlar ekonomik varlıklar olmaktan öte olarak, yerel halkın kültürünü, adetlerini, ve alışkanlıklarını şekillendirmekteydi. Bu tez ayrıca hayvanlara ilişkin olayları odağa alarak devlet yetkilileri ve aşiretler arasındaki ilişkileri bağlamsallaştırır. Yerleşikliğin ve ticari tarımın göçerlik ve pastoralizm karşısında ivmelenmesinden sonra da hayvanlar ve insanlar arasındaki ilişkiler bölgedeki esas unsurlardan biri olsa da, bu durum başkalaşmış bir şekilde devam etti.
Özet (Çeviri)
Ottoman Çukurova (historical Cilicia) was a borderland between Anatolia and Syria where the surrounding mountain ranges and the Mediterranean had rendered the region challenging to penetrate for central authorities for centuries. In this setting, various powerholders of different capacities enjoyed autonomy that curtailed state authority in the area. Another major challenge to state control over populations in this region was the high level of human and animal mobility. Çukurova-based nomadic and semi-nomadic tribes constituted a substantial segment of the population. They practiced different forms of seasonal migration with their animals in a large area from Central Anatolia to Syria. In the nineteenth century, imperial and provincial authorities launched a series of operations, including the Reform Division (Fırka-i Islahiye), to enhance the state's power in the region by controlling the movements of local populations. These operations brought comprehensive environmental, socioeconomic, political, and cultural transformations. Nomads and their animals were among the most affected by these transformations. This thesis examines the environmental, socioeconomic, and political transformations that the Çukurova region underwent in the nineteenth century with a particular focus on the experiences of nomadic tribes and their animals by focusing on socioeconomic, political, and environmental entanglements. It demonstrates that animals played a central role in the local transformations and have been integral to numerous political negotiations and conflicts. Animals were more than economic assets; they strongly shaped local cultures, traditions, and habits. The thesis also contextualizes relationships between state agents and tribes, with an emphasis on animal-related events. After settlement and agricultural production gained momentum vis-à-vis nomadism and pastoralism, the relationships between people and animals of Çukurova continued to be important parts and parcels of the regional order, however, in an altered form.