Yaylacılık faaliyetlerinin sorunları ve çözüm önerileri: Siirt örneği
Nomadic pastoral activities, their problems and solution suggestions: The case of Siirt
- Tez No: 680040
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VALERIY MORKVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yapılan bu araştırmanın temel amacı yaylacılık faaliyetlerinin sorunlarını ve çözüm önerilerini ortaya çıkartmakla beraber, yaylacılık faaliyetlerinin mevcut durumunu belirleyerek, karşılaşılan problemlerin giderilmesine yönelik beklentileri ortaya koymaktır. Bu amaçla yetiştiriciler, esnaf ve tedarikçi paydaşlar ile görüşmeler yapılmıştır. Nitel araştırma yaklaşımıyla gerçekleştirilen araştırmanın çalışma grubunu Siirt'te yaylacılık faaliyetleriyle uğraşan 8 yetiştirici ve bunların elde ettiği hayvansal ürünleri ekonomiye kazandıran 5 esnaf ile 5 tedarikçiden oluşan 18 görüşmeci oluşturmaktadır. Veriler uzman görüşü sonucu iki bölümden oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma verilerinden elde edilen bulgulara göre yapılan yaylacılık faaliyetlerinin yetiştiriciler, esnaf ve tedarikçiler açısından karşılıklı gerçekleşen faaliyetlerden oluştuğu, gerçekleşen faaliyetler sonucu ekonomik bir kazanım elde edildiği ve bu faaliyetlerin gerçekleşmesine bağlı olarak da yetiştirici, esnaf ve tedarikçi paydaşların kendi faaliyetleri özelinde belli sorunlarının olduğu ve bu sorunların çözümü noktasında beklentilerinin olduğu görülmüştür. Bu sorunların en başında özellikle yetiştiricilerin güvenlik sorununa bağlı yaşadıkları yayla yasakları, yine aynı nedene bağlı yaylaya çıkış ve yayladan inişlerdeki sorunların olduğu görülmektedir. Bunun yanında yayla yakınındaki köylülerin yetiştiriciye yaklaşımları, köylülere verilen yüklü yayla ödemeleri, kışlakta aynı şekilde yapılan mera ödemeleri başlıca yetiştiricilerin yaşadığı sorunlar olarak göze çarpmaktadır. Yetiştiriciler yapılan hayvancılık desteklemelerini de yeterli bulmamaktadırlar. Esnaf tiftik keçisinin desteklenmesini, bilinçli yetiştiriciliğin yaygınlaştırılmasını, temizlik hizmetlerinin yeterli düzeyde gerçekleştirilmesini ve kendilerine ait bir çarşılarının olması gerektiğini belirtmektedir. Tedarikçiler ise genel olarak tarım ve hayvancılığın yeterince desteklenmediğini problem olarak görmektedir. Netice itibari ile yetiştiriciler, esnaflar ve tedarikçi olarak yaylacılık faaliyetlerinden etkilen paydaşların karşılaştıkları sorunların çözümü noktasında yetkililerden destek bekledikleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to reveal problems and solution suggestions of transhumance (highland) activities, as well as to determine the current situation of transhumance (highland) activities and to reveal the expectations for the elimination of the problems encountered. For this purpose, growers had interviwews with tradesmen and suppliers.The research carried out with a qualitative research approach. The working group of this research consist of 5 breeders dealing with transhumance activities in Siirt and 5 tradesmen and 5 suppliers who bring their animal products to the economy. So, these 18 interviews in total at this working group. The datas were collected using a semi-structured interview form consisting of two parts as a result of exper opinion.Obtained the datas were analyzed using the descriptive analysis tecnique. According to findings the datas from the research ,it has been observed that transhumance activities consist of mutual activities for the growers,tradesmen,and suppliers, the result of the performed activities were achieved an economic gain,and, due to the realization of these activities,breeders tradesmen and suppliers have some specific problems, and they have expectations at the point of solving these problems. At the beginning of these problems, it is seen that safety problems, growers have problems going to the plateau and going down to the plateau because of plateau prohibitions due to the same reason, in addition, it stands out the approach of the villagers near the plateau to the breeders, the pasture payments made in the same way in the winter are the main problems for the growers.Breeders do not find sufficient given support for livestock.Tradesmen states that supporting the angora goat, spreading the concious breeding, becoming adequate all cleaning services, and they must have their own bazaar. Suppliers see that agriculture and animal husbundry are not sufficiently supported. As a result, it can be said that growers,tradesmen and suppliers expect support from the authorities in solving their encountering problems.