Televizyon teknolojisinde CCD chipli kameralar ve video yazımlama üniteleri
CCD cameras and video recording units at television technology
  1. Tez No: 81391
  2. Yazar: KORAY ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİDE PARSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Televizyon yayıncılığının içeriksel gelişimi bakıldığında, teknolojik gelişmelerin yayınları doğrudan etkilediğine şahit olunmaktadır, (çeriksel gelişimin yapr taşlarını büyük oranda yayın teknolojisinde yaşanan değişimler oluşturmaktadır. Zira hareketli görüntülerin elektriksel işaretlere dönüştürülmesi (Video kameralar) ve görüntünün radyo frekans olarak bir yerden başka bir yere başarılı olarak nakledilmesinin ardından televizyon yayıncılığı fikri gelişmeye başlamıştır. Düzenli televizyon yayınlarının başlamasıyla birlikte, bu kitle iletişim aracının eğitim, haber verme ve kamuoyunu yönlendirme gibi işlevleri üzerinde durulmaya başlanmıştır. Kameraların stüdyo dışına taşınabilmesi ve ENG haber toplama tekniğinin gelişmesi, haber yayınlarının içeriğini zenginleştirmiş ve televizyonun etkinliği artmıştır. CCD kameraların kullanılmaya başlanması ile tüm teknik kısıtlamalar ortadan kalkmış ve televizyon istasyonlarına sokaktan gelen görsel malzeme konusunda büyük bir patlama olmuştur. Video teknolojisinin ucuzlayarak halka inmesini de sağlayan CCD cipleri, diğer sosyal alanlarda da etkili olmuşlardır. Analog yazımlama ünitelerinin yerini sayısal yazımlama ünitelerinin almasıyla da televizyon yayınlarında çok önemli yeni gelişmeler beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Technological advances have direct impacts on contents of television broadcasting. Changes in the technology of television broadcasting shape the main components of content development. After conversion of motion pictures into electrical signals and successfully transmission of these signals between long geographical distances via electromagnetical waves, idea of television broadcasting emerged. Along with beginning of periodical and regular television broadcasting, many researhes focused on the functions of this mass medium such as education, news and manipulation of public opinion ect. By technological miniaturization, an ability of using television cameras out of studios occured and this caused the development of ENG news gathering technique. So contents of news broadcasting were gotten richer and this increased the affects of television. Along with beginning usage of CCD cameras, many technical restrictions were minimized and visual raw material that comes from field increased enormously. CCD technology that cheapens video technology for usage amateur aims had many other social impacts. When digital recording units replace analogue recording units, it also is expected very important new changes in television broadcasting with its reflection into social area.