Güçlendirme yapılacak betonarme bir binanın operasyonel modal analiz tekniği ile dinamik karakteristiklerinin belirlenmesi
Determining the dynamic characteristic of a strengthened rc structure with operational modal analysis technique
- Tez No: 813921
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasında güçlendirme işlemi yapılacak betonarme yapının dinamik karakteristiklerinin belirlenmesi amacıyla çevresel titreşim testi olarak da bilinen Operasyonel Modal Analiz Yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada deneysel olarak bu yöntemin seçilmiş olmasındaki en büyük etkenlerden biri uygulanması sırasında bilinen bir etki veya diğer adıyla tahrik kuvvetine ihtiyaç duyulmamasıdır. Operasyonel Modal Analiz Yönteminde tahrik kuvvetleri yerine çevresel etkilerden (trafik, yaya hareketleri, gürültü vb.) yararlanılmaktadır. Çok katlı veya kompleks yapıların tahrik kuvvetleri ile titreştirilmesi oldukça zor bir işlem olduğundan bu tip yapılarda da Operasyonel Modal Analiz Yöntemi sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca bu yöntem uygulanırken yapıların uzun süre hizmete kapatılmasına gerek kalmamakta ve günlük hayatta aksaklıklara neden olmamaktadır. Bu durum da yöntemin tercih edilebilirliğini önemli ölçüde arttırmaktadır. Bu çalışmada kullanılan betonarme yapının güçlendirme işleminin öncesinde duvarlarının yıkım-söküm işlemlerinin yapılmamış olduğu durumu için projesine uygun olarak üç boyutlu sonlu eleman modeli oluşturulmuştur. Oluşturulan üç boyutlu sonlu eleman modeli üzerinde SAP2000 programı ile teorik modal analiz uygulanarak yapının dinamik karakteristikleri elde edilmiştir. Daha sonra Operasyonel Modal Analiz Yöntemi ile dinamik karakteristikler deneysel olarak da elde edilerek teorik analizden elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Elastisite modülü değişimi yöntemi kullanılarak sonlu eleman modeli iyileştirilmiştir. Aynı işlemler duvarların yıkım-söküm işlemleri sonrasında da tekrarlanmıştır. Çalışma sonucunda Operasyonel Modal Analiz Yönteminin güçlendirme işlemleri öncesi betonarme yapılarda duvarların yıkım-söküm işlemlerinin öncesi ve sonrasında kullanılmasının; yapının sonlu eleman modellerinin iyileştirilmesi için gerekli ve önemli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the Operational Modal Analysis Method, also known as environmental vibration testing, was used to determine the dynamic characteristics of a reinforced concrete structure undergoing strengthening operations. One of the main reasons for selecting this method in the study is that it does not require a known effect or, in other words, an excitation force during its application. Instead of excitation forces, the Operational Modal Analysis Method utilizes environmental effects such as traffic, pedestrian movements, noise, etc. Due to the complexity and difficulty of exciting multi-story or complex structures using excitation forces, the Operational Modal Analysis Method is frequently preferred in such structures. Furthermore, this method does not necessitate long-term closure of structures during its application, thus avoiding disruptions in daily life. This significantly enhances the feasibility of the method. Prior to the strengthening operations of the reinforced concrete structure used in this study, a three-dimensional finite element model was created according to its design, assuming that the walls were not demolished or removed. The dynamic characteristics of the structure were obtained by applying theoretical modal analysis using the SAP2000 program on the created three-dimensional finite element model. Subsequently, the dynamic characteristics were experimentally obtained using the Operational Modal Analysis Method and compared with the results obtained from the theoretical analysis. The finite element model was improved using the method of changing the elastic modulus. The same procedures were repeated after the demolition and removal of the walls. As a result of the study, it was determined that the use of the Operational Modal Analysis Method before and after the demolition and removal of walls in reinforced concrete structures undergoing strengthening operations is necessary and important for improving the finite element models of the structures.