Psikososyal travmaya maruz kalan kişilerde simulasyonun değerlendirilmesi
Assesment of simulation in people who exposed to psychosocial trauma
  1. Tez No: 813920
  2. Yazar: MESUT KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE DİREK TECİRLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ: Travma maruziyeti olan bir çok insan Psikiyatri ve Adli tıp polikliniklerine gerek tedavi olmak amaçlı gerek adli rapor almak amaçlı başvurmaktadır. Bu kişiler çeşitli nedenlerle psikiyatrik belirtilerini bilinçli ya da biliçsiz olarak abartabilmektedir. Klinisyenlerin kişinin semptomlarını olduğundan fazla gösterdiğini anlaması hem tedavi düzenlenmesi açısından hem de adli süreçler açısından önemlidir. Bu çalışmada amacımız semptomların bilinçli olarak abartıldığı her durum olarak tanımladığımız simülasyonun hangi değişkenlerle ilişkili olduğunu saptayabilmektir. YÖNTEM: Bu çalışmaya Adli Tıp ve Psikiyatri polikliniklerine travmaları ile ilişkili nedenlerle başvuran 18 yaşını doldurmuş ve çalışmaya katılmayı kabul eden tüm hastalar dahil edildi. Hastalara sosyodemografik veri formu, Miller Adli Belirtileri Değerlendirme Testi (M-FAST), Semptom Tarama listesi-90 (Scl-90) doldurtuldu. Stroop Testi, IOWA Kumar Testi, Küp Desenleri Testi uygulandı. Her hasta çalışmayı yürüten kişi dışında tanısal açıdan başka bir klinisyen tarafından değerlendirdi. Klinisyenlerden tanısı ve simulasyon konusunda görüşü istendi. Simulasyonun derecelendirmesi“simulasyon hiç yok”,“kısmen simulasyon var”ve“tam simulasyon var”şeklindeydi ve klinisyenlerden bu üç seçenekten birini seçmeleri istendi. BULGULAR:Tüm değişkenler kendi içlerinde gruplara ayrıldı ve gruplar M-FAST skorları açısından karşılaştırıldı. Erkeklerde, düşük eğitimlilerde, self mutilasyon varlığında, geçmişte psikiyatri başvurusu olanlarda ve psikiyatri ilacı kullananlarda, travmatik olayı bir kaç kez yaşayanlarda M-FAST skorları anlamlı olarak daha yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Many people who have been exposed to trauma apply to Psychiatry and Forensic medicine outpatient clinics for treatment and forensic reports. These people may exaggerate their psychiatric symptoms consciously or unconsciously for various reasons. It is important for clinicians to understand this condition both in terms of treatment regulation and in forensic processes. In this study, our aim is to determine which variables are associated with the simulation, which we define as any situation in which the symptoms are deliberately exaggerated. METHODS: All patients over the age of 18 who applied to the Forensic Medicine and Psychiatry outpatient clinics for trauma-related reasons and accepted to participate in the study were included in this study. Sociodemographic data form, Miller Forensic Assesment of Symptoms Test (M-FAST), Symptom Checklist-90 (Scl-90) were filled by the patients. Stroop Test, IOWA Gambling Test, Block Design Test were applied. Each patient was evaluated diagnostically by a clinician other than the person conducting the study. Clinicians were asked for their opinion on diagnosis and simulation. The simulation was rated as“no simulation”,“partially simulated”and“full simulation available”and clinicians were asked to choose one of these three options. RESULTS: All variables were grouped within themselves and groups were compared for M-FAST scores. M-FAST scores were found to be significantly higher in men, those with low education, the presence of self-mutilation, those who had admitted to psychiatry in the past, those who used psychiatric drugs, and those who experienced the traumatic event several times.