Entropi optimizasyon ilkeleri ile ilgili bir uygulama
An implementation related entropy optimization prenciples
- Tez No: 813927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tüm istatistiksel dağılımların karşılık gelen moment fonksiyonları seçilerek, genelleştirilmiş MaxEnt dağılımı olarak elde edilebileceği bilinmektedir. Moment fonksiyonları tarafından karakterize edilen, Shannon ölçümüne dayalı olarak elde edilen genelleştirilmiş MaxEnt dağılımı, verilen istatistiksel verileri tam olarak temsil eder. Bu tez çalışmasında temel amaç, Genelleştirilmiş Maksimum Entropi Yöntemi ile 1990-2020 yılları arasında Türkiye doğal kaynaklar ile üretilen elektrik enerjisinin genelleştirilmiş MaxEnt dağılımını belirlemektir. Bu çalışmada, moment kısıtlamaları altında elde edilen genelleştirilmiş MaxEnt dağılımını belirlemek için, istatistikte hataya dayalı kriterler kök ortalama kare hata (RMSE) ve elde edilen genelleştirilmiş MaxEnt dağılımının tahmin gücünün bir ölçüsü olan belirlilik katsayısı (R^2) istatistiksel kriterlerinde faydalanılmaktadır. Bu tezde, elde edilen genelleştirilmiş MaxEnt dağılımının performansı, Shannon entropi ölçüsü ve gözlenen dağılıma en yakın dağılım bulmaya yarayan Kullback-Leibler ölçüsü ile belirlenmektedir. Son olarak, gözlenen dağılımlar ile elde edilen genelleştirilmiş MaxEnt dağılımların uyum iyiliğini göstermek için, Kolmogorov-Smirnov ve Ki-Kare uyum iyiliği testleri kullanılmaktadır. Söz konusu analizler sonucunda elde edilen genelleştirilmiş MaxEnt dağılımının gözlenen veri ile uyumu grafiklerle gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that all statistical distributions can be obtained as the generalized MaxEnt distribution by choosing the corresponding moment functions. The generalized MaxEnt distribution obtained based on the Shannon measurement, characterized by the moment functions, is fully representative of the statistical data given. The main purpose of this thesis is to determine the generalized MaxEnt distribution of the produced electrical energy by natural resources in Turkey in 1990-2020 by Generalized Maximum Entropy Method. In this study, the statistical criteria based on error in statistics, root mean square error (RMSE) and coefficient of determination (R^2), which is a measure of the predictive power of the obtained generalized MaxEnt distribution, are used to determine the generalized MaxEnt distribution, which is obtained under moment constraints. In this thesis, the performance of the obtained generalized MaxEnt distribution is determined by the Shannon entropy measure and the Kullback-Leibler measure, which is used to find the distribution closest to the observed distribution. Finally, Kolmogorov-Smirnov and Chi-Square goodness-of-fit tests are used to show the goodness of fit of the observed distributions and the obtained the generalized MaxEnt distributions. The compatibility of the obtained generalized MaxEnt distribution because of these analyzes with the observed data is shown in graphics.