Migren hastalığı olan kadınlarda auriküler vagus sinir uyarımının ağrı ve nabız değişkenliği üzerine etkisi
The effect of auricular vagus nerve stimulation on pain and pulse rate variability in women with migraine
  1. Tez No: 813926
  2. Yazar: ŞULE OKUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kronik ve nörolojik bir hastalık olan migren için yeni tedavilerin geliştirilmesi ihtiyacı bulunmaktadır. Transkütanöz auriküler vagus sinir stimülasyonunun (taVSS)“unilateral-sağ”,“unilateral-sol”ve“bilateral”olarak uygulanmak üzere üç gruba ayrılan migren tanılı kadın olgular üzerinde hangi uygulamanın tercih edilebilir olduğunun saptanması, ağrı ve nabız değişkenlerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya nörolog tarafından migren tanısı konmuş olan, 18-55 yaş arasında 60 kadın dahil edildi. Stimülasyon öncesi ve sonrasında Sayısal Ağrı Derecelendirme Ölçeği ile ağrı, Baş Ağrısı Etki Testi ile migren kaynaklı iş, okul, ev işleri ve sosyal faaliyetler üzerine kaybettiği zaman, nabız değişkenliği (RMSSD, LF/HF) ile otonom sinir sistemi ve dijital tansiyon aleti ile kan basıncı değerlendirildi. Her üç grup içerisinde bulunan tüm katılımcılara VAGUSTİM cihazı ile auriküler vagus sinir stimülasyonu uygulandı. Çalışma için yapılan değerlendirmelerde anlamlılık derecesi p0,05).
Özet (Çeviri)
There is a need to develop new treatments for migraine, which is a chronic and neurological disease. It was aimed to determine which application would be preferable and to evaluate the variables of pain and pulse rate on female patients with migraine, who were divided into three groups as“unilateral-right”,“unilateral-left”and“bilateral”transcutaneous auricular vagus nerve stimulation (taVNS). Sixty women between the ages of 18-55 who were diagnosed with migraine by a neurologist were included in the study. Before and after stimulation, pain with Numerical Pain Rating Scale, migraine-induced loss on work, school, housework and social activities with Headache Impact Test (HIT-6), pulse rate variability (RMSSD, LF/HF) with autonomic nervous system and blood pressure was evaluated with digital sphygmomanometer. Auricular vagus nerve stimulation was applied to all participants in all three groups with the VAGUSTIM device. In the evaluations made for the study, the degree of significance was calculated as p0.05).