4140 ıslah çeliğinin levha olarak üretilebilirliğinin incelenmesi ve geliştirilmesi
Investigation and development of the manufacturability of 4140 master steel
- Tez No: 813929
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bilindiği gibi sanayide kullanılan metal ürünlerin çoğu çeliktir. Metalik malzemelerin artan kullanımının ana nedenleri, bollukları, ekonomik olmaları ve çok çeşitli endüstriyel uygulamalar için potansiyelleridir. Metal alaşımının ana bileşeni karbondur (C) ve bileşimine bağlı olarak farklı özellikler gösterir. Ayrıca alaşım elementleri, çeliğin mikro yapısını değiştirerek çekme dayanımı, akma sınırı, darbe dayanımı, süneklik ve daha iyi işlenebilirlik gibi bazı mekanik özellikler kazanır. Bu çalışmada Türkiye'de daha önce üretilmeyip dışarıdan satın alınan; kalıp, kesici uç (kesme bıçağı) ve makine imalat sanayinde kullanılan 42CrMo4 ıslah çeliğimizin levha olarak üretilmesi ve gerekli optik ve mekanik testlerin uygulanarak yerli ürünü gamını genişletmektir. 42CrMo4 çeliğimizi sürekli dökümler yöntemi ile üretip levha haddehanesinde levha haline getirdik. 10mm, 30mm ve 50mm olarak üretilen numunelere farklı sıcaklıklarda farklı ısıl işlemler uygulayarak mekanik ve optik değişimleri gözlemledik. Numunelerimizin sertleşebilirliğini incelemek adına Jominy testi uyguladık. Test sonuçlarına bakıldığında standartlardaki değerleri görmüş olduk. Genel olarak 42CrMo4 çeliğimizi levha olarak üreterek yerli ürün yelpazemizi genişletip ithalat oranımızı bu üründe azaltmış olduk. Müşterilerden olumlu geri dönüşler alarak sipariş hacmimizi arttırdık.
Özet (Çeviri)
As it is known, most of the metal products used in industry are steel. The main reasons for the increasing use of metallic materials are their abundance, affordability and potential for a wide variety of industrial applications. The main component of the metal alloy is carbon (C) and it shows different properties depending on its composition. In addition, alloying elements change the microstructure of the steel, gaining some mechanical properties such as tensile strength, yield limit, impact strength, ductility and better machinability. This is not produced in Turkey before, but bought from abroad; Mold, cutting tip (cutting knife) and those used as the plate of our 42CrMo4 tempered steel used in the machinery manufacturing industry and by applying the necessary optical and mechanical tests affect the domestic product range. We produced our 42CrMo4 steel by continuous casting method and turned it into a plate in the plate rolling mill. We observed mechanical and optical changes by applying different heat treatments at different temperatures to the samples produced as 10mm, 30mm and 50mm. We applied the Jominy test to examine the hardenability of our samples. When we look at the test results, we have seen the values in the standards. By producing our 42CrMo4 steel in general, we expanded our domestic product range and reduced our import rate for this product. We increased our order volume by receiving positive feedback from customers.