Galile geometrisinde bazı eğrilerin kinematiği
The kinematics of some curves in galileangeometry
- Tez No: 813930
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde literatür özeti verilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümde temel tanımlar ve bazı özel sikloid tipi eğrilere ait tanımlar verilmiş ve en az eylem ilkesi açıklanmısştır. Galile düzleminde genel Galile dönüsşümlerine yer ver-ilmiştir. Dördüncü bölüm tezin orijinal kısmı olup öncelikle bu özel eğrilerin Galile dü-zlemindeki dönüşümleri elde edilmiştir. Dönüşümleri elde edilen özel sikloid tipi eğriler, düzlemsel hareket altında ele alınıp en az eylem prensibi uygulanmıştır ve bu eğrilerin minimal eylem noktalarının hesaplanabilmesi için hareketli düzlemin noktalarının enerji¬leri hesaplanmısştır. Son olarak Galile düzleminde shear, dönme ve öteleme içeren ğenel Galile hareketi altında bu eğrilerin pol noktaları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of five parts. In the first part, a summary of the literature is given. In the second and third sections, the basic expressions, the definitions of some special cycloid-type curves, the principle of least action, and the general Galilean transformations in the Galilean plane are included. The fourth part is the original part of the thesis and is primarily derived from the transformations of these special curves in the Galilean plane. The special cycloid-type curves whose transformations are obtained were examined under planar motion and the principle of least action is applied and the energies of the points of the moving plane are calculated so that the minimal action points of these curves could be calculated. Finally, under general Galilean motion involving shear, rotation and displace- ment in the Galilean plane, the pole points of these curves are investigated.