Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğrencilerinin problem çözme düzeylerinin incelenmesi
Investigation of problem solving levels of physical education and sports faculty students
- Tez No: 813931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORUÇ ALİ UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırmanın amacı Beden eğitimi ve spor yüksek okulunda öğrenim gören öğrencilerin problem çözme becerilerini ortaya koymaktır. Bu araştırmanın modeli tarama modeli şeklinde gerçekleştirilen betimsel bir çalışmadır. Bu araştırmanın çalışma evrenini Mardin Artuklu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu 2022-2023 yılı güz döneminde öğrenim gören lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini Mardin Artuklu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda öğrenim gören lisans öğrencilerinden Beden Eğitim ve Spor Öğretmenliği, Spor Yöneticiliği ve Antrenörlük Eğitimi bölümlerinde öğrenim gören, random yöntemle belirlenen 380 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ve Heppner ve Petersen (1982) tarafından geliştirilen Problem Çözme Becerileri Ölçeği kullanılmıştır.Araştırmada verilerin dağılımı incelenmiştir. Çalışma grubundan elde edilen verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini test etmek amacıyla Skewness ve Kurtosis değerlerine bakılmıştır. Skewness değeri .798 ile .125 arasında Kurtosis değeri ise -.252 ile .250 arasında değiştiği gözlenmiştir. Kurtosis ve Skewness değerleri -1.5 ile +1.5 olduğu zaman normal dağılım olduğu kabul edilmektedir. Bu nedenle araştırmada parametrik testler kullanılmıştır. İki bağımsız grup ortalamalarını karşılaştırmak amacıyla T testi kullanılmıştır. Üç veya daha fazla sayıda grubun ortalamaları arasındaki farklılığın anlamlılığını test amacıyla kullanılan parametrik yöntem olan Anova testi kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan Problem Çözme Envanterinin Cronbach's Alpha güvenirlik katsayısı 0,87 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to reveal problem solving after seeing physical education and sports in higher education. This is a descriptive study by considering the initiation model as a screening model. This arrest study house includes the undergraduate contents of Mardin Artuklu University School of Physical Education and Sports in the fall semester of 2022-2023. The sample of the research consists of 380 students who were randomly opened from the undergraduate students of Mardin Artuklu University School of Physical Education and Sports, who closed the Physical Education and Sports Teaching, Sports Management and Coaching Education. Personal information formula and Problem Solving Skills Scale taken by Heppner and Petersen (1982) were used as data collection tools.In the study, the distribution of the data was examined. Skewness and Kurtosis values were examined in order to test whether the data obtained from the study group showed a normal distribution. It was observed that the Skewness value ranged between .798 and .125, and the Kurtosis value varied between .252 and .250. When Kurtosis and Skewness values are between -1.5 and +1.5, it is considered to be a normal distribution. Therefore, parametric tests were used in the study. T test was used to compare the means of two independent groups. Anova test, which is the parametric method used to test the significance of the difference between the means of three or more groups, was used. The Cronbach's Alpha reliability coefficient of the Problem Solving Inventory used in the study was calculated as 0.87.