Bir kimyasal tankerin tahliye operasyonlarının bulanık mantık yöntemiyle risk analizi
Risk analysis of a chemical tanker's discharge operations using fuzzy logic method
- Tez No: 813934
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZKÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kimyasal tankerlerde gerçekleştirilen tahliye operasyonu, gemi ve mürettebat güvenliği açısından kritik öneme sahiptir. Bu nedenle, gemi mürettebatı, gemideki yükün özelliklerine ve kimyasal maddelerin nasıl taşındığına dair bilgi sahibi olmalıdır. Ortaya çıkabilecek kazaları önlemek amacıyla kimyasal tankerlerde gerçekleştirilen tehlikeli yük operasyonlarının doğru bir şekilde risk değerlendirilmesinin yapılması gerekir. Bu çalışmada bir kimyasal tankerin tahliye operasyonları esnasında ortaya çıkabilecek problemlerin tanınması, değişken durumların belirlenmesi ve uzman görüşüne sunulması sonucunda alınan cevaplar ile matematiksel modelleme yapılmak istenmiştir. Kriterlerin değerlendirilmesi işlemi için 6 uzak yol gemi kaptanın görüşlerinden faydalanılmıştır. Kriterler birbirleriyle ikili karşılaştırma tekniği Bulanık AHP önem ölçeğine göre kıyaslanmışlardır. Elde edilen sonuçlar birbiriyle karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Tahliye operasyonunda en büyük riskin tecrübesizlik, idari kabiliyetin zayıf olması, bilgisizlik, aynı zamanda gemilere donatılan ekipmanın bakım tutumunun tahliye operasyonunu doğrudan etkileyeceği görülmüştür. Bütün bu faktörler dikkate alınarak operasyonlardaki risklerin minimize edilmesi ve daha güvenli operasyonların gerçekleşebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The discharge operation carried out on chemical tankers is critical importance for the safety of the ship and crew. Therefore, the ship's crew should be knowledgeable about the characteristics of the cargo on board and how the chemicals are transported. In order to prevent potential accidents, it is necessary to conduct accurate risk assessments for hazardous cargo operations on chemical tankers. This study aims to recognize the problems that may arise during the discharge operations of a chemical tanker, identify variable conditions, and present them to expert opinions in order to obtain responses and create a mathematical model. The opinions of six oceangoing masters were used to evaluate the criteria. The criteria were compared with each other using the Fuzzy Analytical Hierarchy Process (AHP) importance scale. The obtained results were compared and analyzed. It was observed that the greatest risk in the discharge operation is the lack of experience, knowledge weak administrative capability, and at the same time, it was seen that the maintenance attitude of the equipment installed on the ships directly affects the discharge operation. Taking all these factors into consideration, it is believed that the risks in the operations can be minimized, and safer operations can be achieved.