Assessing the need for mental health services among Turkish immigrants in the United States
Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Türk göçmenlerin ruh sağlığı hizmetleri ihtiyaçlarını belirlemeye yönelik bir çalışma
  1. Tez No: 813936
  2. Yazar: YASEMİN SOHTORİK İLKMEN
  3. Danışmanlar: DR. NANCY MCWILLIAMS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Rutgers, The State University of New Jersey-New Brunswick Campus
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu niteleyici çalışmada Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan işçi sınıfı Türk göçmenlerin ruh sağlığı hizmetlerine olan ihtiyaçları, hali hazırda kullandıkları sosyal destek kaynakları ve var olan ruh sağlığı hizmetlerinden faydalanmalarını engelleyen faktörleri belirlemek hedeflenmiştir. Bu amaçla Türkiye'den Amerika'ya göç eden 13 birey ve bu göçmenlerin ihtiyaçları konusunda bilgi sahibi 3 uzman ile açık-uçlu sorulardan oluşan derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Elde edilen veriler gömülü teori yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlara göre göçmenlerin kültürel uyum, dil bariyeri, yasal olmayan göçmenlik statüsü ve finansal kısıtlılıklar ile ilgili yüksek düzeyde stres yaşadığı anlaşılmıştır. Yalnızlık, çaresizlik, güçsüzlük, yetersizlik ve hayal kırıklığı en çok rapor edilen duygular olmuştur. En büyük sosyal destek kaynağı olarak sosyal ilişki ağları belirtilmiştir. Var olan ruh sağlığı hizmetlerinden faydalanmaya engel olan faktörler olarak Türkçe konuşan uzmanların olmaması, ihtiyaç duyulan hizmetlerin yaşanılan bölgede olmaması, göçmenlik statüsünün ortaya çıkması ile ilişkili kaygılar, gizlilik ilkesi ile ilgili endişeler ve ruh sağlığı hizmetleri konusunda yeterince bilgi sahibi olmamak belirtilmiştir. Batı kültüründen olmayan bireylerle Batı temelli terapi modellerinin kullanılması ile ilgili sorunlar tartışılmıştır. Bunu takiben daha özel kültürel konular ele alınmıştır, örneğin hizmetlerin nasıl bir yerde sunulması ve nasıl duyurulması gerekliliği, ev temelli terapilerle ilgili meseleler (hediye kabul etmek, danışanlarla yemek yemek ve fiziksel temas) ve hiyerarşik ilişkilenme örüntüleri kültürel beklentiler ışığında tartışılmıştır. Farklı kültürlerden gelen ve farklı etnik kökenli bireylerle etik bir çalışma gerçekleştirmek için gözetilmesi gerekenler konusunda Amerikan Psikoloji Derneği yönergelerindeki boşluklara değinilmiştir. Son olarak çalışma kısıtlılıkları tartışılmış ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur. Bunlar arasında çalışmanın daha farklı göçmenlerle tekrar edilmesi, örneğin daha muhafazakâr göçmenleri ve daha yüksek sosyoekonomik düzeydeki göçmenleri içerecek şekilde çalışmayı tekrar etmek sayılabilir. Çalışmanın daha büyük bir örneklemle ve niceleyici yöntemleri de entegre edecek şekilde genişletilmesi sonuçların genellenebilirliğini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
This qualitative study aimed to discover the mental health needs of working-class Turkish immigrants in the United States and to determine current sources of support as well as factors that restrict their access to currently available services. Thirteen Turkish immigrants and 3 community experts were interviewed using in-depth, open-ended questions. Data were analyzed utilizing the grounded theory approach. The findings suggest that working-class Turkish immigrants experience high levels of psychological stress associated with acculturation, language barrier, illegal immigration status, and financial problems. Feelings of loneliness, helplessness, powerlessness, inadequacy, and frustration were most commonly stated among immigrants. The major source of psychological support is social networks. Primary factors that restrict access to psychological services included lack of Turkish-speaking mental health providers, lack of services in Turkish communities, fear of one's illegal immigration status being discovered, concerns related to confidentiality, and lack of familiarity with mental health services. The applicability of Western-based psychotherapy models with clients coming from non-Western backgrounds is discussed. Then specific topics, including location of services; advertisement of services, implications of home-based therapy (e.g., accepting gifts, eating with clients, and physical contact with clients) and dealing with hierarchic relationship patterns are introduced in the light of cultural expectations. The gaps in the APA guidelines for conducting psychotherapy are discussed with respect to providing ethical interventions with ethnically and culturally diverse clients. Finally, limitations of the study are discussed and recommendations for future research are made. These include replicating this study with Turkish immigrants coming from more conservative and high SES backgrounds, in order to investigate differential effects of immigration on different populations, replicating the study with a larger sample size, and quantitative research methods to increase the generalizability of the findings.