Bazı hidrazon türevi bileşiklerin yapısal özelliklerinin kuramsal yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the structural properties of some hydrazon derivative compounds by theoretical methods
  1. Tez No: 813937
  2. Yazar: SEFA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM CÜNEYT ERSANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Kuantum Sistemleri Modelleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, halojen içeren hidrazonlu etil 4-kloro-2-[(2-nitrofenil)hidrazono]-3-oksobutirat, etil 4-kloro-2-[(4-nitrofenil)hidrazono]-3-oksobutirat ve (Z)-etil 4-kloro-2-[(4-klorofenil)hidrazono]-3-oksobutanoat moleküllerinin teorik olarak moleküler modellemesini içermektedir. Bu çalışmada, Gaussian 03W ve GaussView 4.1.2 paket programları içeriğinde yer alan Yoğunluk Fonksiyonel Teori (YFK) metodu kullanılarak teorik hesaplamalar gerçekleştirilmiştir. Bu hesaplamalar, kristal yapıların moleküler geometrilerinin teorik olarak belirlenmesinde kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. B3LYP/6-311G(d,p) seviyesinde yapılan hesaplamalarla moleküler yapıların Mulliken kısmi yük değerleri, doğrusal olmayan optik özellikleri (dipol momentleri, polarizasyon ve hiperpolarizasyon değerleri), elektronik yapı parametreleri (elektrofilik indeksi, kimyasal potansiyeli, elektronları çekme gücü, maksimum yük transfer parametresi, kimyasal sertlik, kimyasal yumuşaklık), sınır orbitalleri (HOMO ve LUMO), moleküler elektrostatik potansiyel haritaları, ile termodinamik özellikleri belirlenmiştir. Teorik hesaplamalar ile deneysel verilerin uyum içinde olduğu gözlemlenmiş ve bu sayede deneysel sonuçlara yeni bulgular eklenerek desteklenmiştir. X-ışını difraktometresinden elde edilen verilerin analizi sonucunda yapılan Hirshfeld yüzey analizleri için incelenen moleküllerin .cif uzantılı dosyaları kullanılmıştır. Ayrıca reseptör ve belirli ligantlar arasındaki etkileşim olasılığını incelemek amacıyla moleküler kenetleme yöntemi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis involves the theoretical molecular modeling of halogen-containing hydrazono ethyl 4-chloro-2-[(2-nitrophenyl)hydrazono]-3-oxobutirate, ethyl 4-chloro-2-[(4-nitrophenyl) hydrazono]-3-oxobutirate, and (Z)-ethyl 4-chloro-2-[(4-chlorophenyl) hydrazono]-3-oxobutanoate molecules. The Density Functional Theory (DFT) method implemented in the Gaussian 03W and GaussView 4.1.2 software packages was employed for the theoretical calculations. These calculations were instrumental in determining the molecular geometries of the crystal structures theoretically. Computational studies were conducted at the B3LYP/6-311G(d,p) level to reveal various properties of the molecules, including Mulliken partial charges, non-linear optical properties (dipole moments, polarizability, and hyperpolarizability values), electronic structure parameters (electrophilic index, chemical potential, electron-attracting power, maximum charge transfer parameter, chemical hardness, and chemical softness), frontier orbitals (HOMO and LUMO), molecular electrostatic potential maps, and thermodynamic properties. The theoretical results were found to be in good agreement with experimental data, providing additional insights to complement the experimental findings. Furthermore, the crystal structures analyzed using the .cif extension files obtained from X-ray diffractometry data were subjected to Hirshfeld surface analysis. Additionally, the molecular docking method was applied to investigate the interaction probability between receptors and specific ligands.