Siyatik sinir hasarı oluşturulan sıçan modelinde ganoderma lucidum'un sinir iyileşmesi üzerine etkisi
The effect of ganoderma lucidum on nerve healing in a rat model with sciatic nerve injury
- Tez No: 813945
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ÖZBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sinir yaralanması sonrası gelişen epinöral ve ekstranöral skar dokusu oluşumu periferik sinir cerrahisi yapılsın ya da yapılmasın sinir iyileşmesini olumsuz etkileyen en önemli faktörlerdendir. Gelişen skar dokusu ve yapışıklıklar sinir aksı boyunca ağrıya ve fonksiyonel kayba neden olabilmektedir. Epinöral fibrozisi ve skar dokusu oluşumunu engellemeye yönelik birçok cerrahi yöntem, farmakolojik ajan ve kimyasal madde kullanılmıştır, fakat klinik uygulamalarında mükemmel sonuç olarak tanımlayabileceğimiz bir yöntem hala bulunmamaktadır. Bu çalışmada, olgun sıçan modelinde sıçan siyatik sinirinde epinörektomi sonrasında ganoderma lucidum ekstresinin epinöral skar dokusu ve adezyon oluşumu üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada 24 adet Sprague-Dawley cinsi dişi sıçan kullanıldı. Sıçanlar rastgele olarak 3 gruba ayrıldı. Birinci Grupta (n:8) siyatik sinir diseke edildikten sonra herhangi bir işlem uygulanmadan kapatıldı. İkinci Grupta (n:8) siyatik sinirde 10 mm'lik çevresel epinörektomi uygulanıp herhangi bir tedavi verilmedi. Üçüncü grupta (n:8) siyatik sinirde 10 mm'lik çevresel epinörektomi uygulandı ve 3 hafta boyunca 13,3mg/m2/gün Ganoderma lucidum ekstresi orogastrik gavaj ile 12 saatte 1 kez uygulandı. Sıçanlar 3.hafta bitiminde sakrifiye edildikten sonra makroskobik ve histopatojik inceleme yapıldı. Bu deneysel çalışmanın sonucunda, Ganoderma lucidum'un sıçan modelinde periferik sinir hasarı sonrası sinir rejenerasyonu üzerine istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Ganoderma Lucidum on Nerve Healing in a Rat Model with Sciatic Nerve Injury Epineural and extraneural scar tissue formation after nerve injury is one of the most important factors that adversely affect nerve healing regardless of the peripheral nerve surgery. Developing scar tissue and adhesions can cause pain and functional loss along the nerve axis. Many surgical methods, pharmacological agents and chemicals have been used to prevent epineural fibrosis and scar tissue formation, but there is still no method that we can define as an excellent result in clinical applications. In this study, we aimed to investigate the effect of ganoderma lucidum extract on epineural scar tissue and adhesion formation after epineurectomy in the rat sciatic nerve in a mature rat model. 24 Sprague-Dawley female rats were used in the study. The rats were divided randomly into 3 groups. In the First Group (n:8), after the sciatic nerve dissection, skin was closed without any performed procedure. In the Second Group (n:8), 10 mm circumferential epineurectomy was performed on the dissected sciatic nerve and no treatment was applied. In the third group (n:8), a 10 mm circumferential epineurectomy was performed on the dissected sciatic nerve and 13.3mg/m2/day Ganoderma lucidum extract was applied 12 hours break 2 times a day by orogastric gavage for 3 weeks. Rats were sacrified at the end of the third week, the specimens were evaluated macroscopically and histopathologically. As a result of this study; Ganoderma lucidum administration showed no statistically significant effect on the nerve regeneration in the rats with sciatic nerve injury.