Ottoman-arab transatlantic migrations in the age of mass migrations (1870-1914)
Küresel göçler çağında osmanlı-arap transatlantik göçleri
  1. Tez No: 813944
  2. Yazar: MUHAMMET KAZIM BAYCAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEVIN O'ROURKE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Oxford
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu tez On dokuzuncu yüzyıl sonundan Birinci Dünya Harbinin başlangıcına kadar Osmanlı İmparatorluğu'nun Biladu'ş Şam bölgesinden Amerika Birleşik Devletleri ve Arjantin'e yapılan göçleri irdelemektedir. Çalışma, göçmen sayıları, göçlerin temel nedenleri, Amerikan kıtasına ulaşım imkanları, Osmanlı yönetimlerinin göçmenlere karşı duruşu ve göçmenlerin yeni kıtada hayata nasıl tutunabildikleri gibi pek çok konuyu kapsamlı bir biçimde ele alarak irdelemektedir. Tez konuyu sadece ekonomik ve sosyal vecheleri ile ele almaktadır. Ayrıca bu çalışma Osmanlı göçlerini“Küresel Göçler Çağı”olarak tanımlanan dönemde Avrupa'dan Amerika'ya gerçekleşen göçler ile karşılaştırmalı bir biçimde analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis sketches out the history of Ottoman-Arab emigration from Greater Syria to the United States and to Argentina from the late nineteenth century up to the end of World War I, relying primarily (but not solely) on the related documents preserved in the Ottoman Archives. It depicts a wide range of this emigration history, including the scale and the number of immigrants, the causes behind emigration, the ways that emigrants managed to reach the Americas, the attitudes of Ottoman governments toward them, and the ways that emigrants adapted to their host societies. The thesis analyses the Ottoman-Arab emigration phenomenon from social and economic perspectives and in the larger context comprising other European population movements to the New World during this period, which has been called 'the Age of Mass Migrations.'