Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde internet oyun oynama bozukluğunun yürütücü işlevler ile ilişkisi
The relationship of internet game playing disorder and executive functions in children and adolescents with attention deficit and hyperactivity disorder
- Tez No: 813949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Planlanan çalışmamız,“Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)”teşhisi konmuş ve çocuk psikiyatri polikliniğine başvuran hastalarda eş zamanlı olarak görülen“İnternet Oyun Oynama Bozukluğu (İOOB)”durumunun, yürütücü işlev becerileri ve klinik psikopatoloji üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmamız, mental kapasitesi klinik olarak normal olan, bilinen nörolojik ve/veya kronik bir herhangi fiziksel bir hastalığı olmayan, yaşları 10-18 arasında, DEHB tanılı 280 çocuk ve ergen dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara“Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli (ÇDŞG-ŞY) DSM-V”yarı yapılandırılmış görüşmesi, sosyodemografik veri formu, İnternet Oyun Oynama Bozukluğu Ölçeği, Swanson, Nolan and Pelham Ölçeği -IV (SNAP-IV), Çocuklarda Anksiyete ve Depresyon Ölçeği-Yenilenmiş (ÇADÖ-Y) çocuk ve ebeveyn formu, Çocukluk çağı işlevsellik değerlendirme ölçeği (CGAS), klinik global izlem- hastalık şiddeti (KGİ-S) ölçeği, klinik global izlem-iyileşme (KGİ-I) ölçeği, Güçler Güçlükler Anketi (GGA) Ebeveyn formu, yürütücü işlevleri değerlendiren nöropsikolojik testler (Sayı Sembolleri Yer Değiştirme Testi, Rey İşitsel Sözel Öğrenme Testi, Kategori Akıcılık Testi, Görsel Kopyalama Testi, Conners Sürekli Performans Testi [CPT]) uygulanmıştır. Klinik değerlendirme sonucunda 52 çocuk ve ergen hastaya komorbid İOOB tanısı konulmuştur. DEHB ve DEHB+İOOB grupları veriler açısından istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. DEHB+İOOB grubunda, DEHB grubuna göre, yaş ortalaması, fiziksel sorunların oranı, hiperaktivite skorları anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. DEHB+İOOB grubunda, DEHB grubuna göre, sözel bellek puanları daha yüksek, görsel bellek puanları daha düşük, CPT test sonuçları anlamlı olarak daha iyi bulunmuştur. Bulgularımız, İOOB'nin yaş ilerledikçe DEHB'nin üstüne eklenebileceğini, internet kullanımıyla birlikte fiziksel sorunlar görülebileceğini, DEHB+İOOB olan grubun aşırı hareketlilikleri sonrasında internet oyunlarına ayrılan zamanın giderek arttığı ve tanıyı alabildiklerini, bilgisayara yatkınlıkları göz önünde bulundurulduğunda CPT test sonuçlarının daha iyi ,sözel belleklerinin daha iyi görsel belleklerinin daha kötü olmasının İOOB'nin belleğin farklı alanlarını etkileyebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Our planned study aims to examine the effects of concurrent“Internet Gaming Disorder (IGD)”on executive function skills and clinical psychopathology in patients diagnosed with“Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD)”and admitted to the child psychiatry outpatient clinic. Our study included 280 children and adolescents with ADHD, between the ages of 10-18, with clinically normal mental capacity, without any known neurological and/or chronic physical disease. Semi-structured interview, sociodemographic data form, Internet Gaming Disorder Inventory, Swanson, Nolan and Pelham Scale -IV (SNAP-IV), Anxiety and Depression Scale in Children-Revised (CADS-Y) child and parent form, Childhood functionality assessment scale (CGAS), clinical global follow-up-disease severity (CGI-S) scale, clinical global follow-up-recovery (CGI-I) scale, Powers and Difficulties Questionnaire (GGA) Parent form, neuropsychological tests assessing executive functions (Number Symbol Substitution Test, Rey Auditory Verbal Learning Test, Category Fluency Test, Visual Copying Test, Conners Continuous Performance Test [CPT]) has been applied. As a result of the clinical evaluation, 52 children and adolescents were diagnosed with comorbid IOOB. ADHD and ADHD+IOOB groups were compared statistically in terms of data. The average age, rate of physical problems, and hyperactivity scores were found to be significantly higher in the ADHD+IGD group compared to the ADHD group. Verbal memory scores were higher, visual memory scores were lower, and CPT test results were found to be significantly better in the ADHD+IOOB group compared to the ADHD group. Our findings show that IGD can be added to ADHD with increasing age, that physical problems can be seen with internet use, that the ADHD+IGD group can get the diagnosis and the time allocated to internet games increases after hyperactivity, CPT test results are better and verbal, considering their computer predisposition. suggesting that better visual memory and worse visual memory may affect different areas of memory in IGD.