STZ ile indüklenmiş tip 1 diyabet sıçanlarda hidroksitirozol'ün testiküler tssk6 ekspresyonu üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of hydroxytyrosol on testicular tssk6 expression in STZ-induced type 1 diabetes rats
- Tez No: 813951
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Diabetes mellitus, spermatogenezin endokrin kontrolünü, üremeyi ve ejakülasyonu etkileyerek erkek fertilitesini etkileyen önemli bir metabolik hastalıktır. Biz bu çalışmada testiküler hasarı önleyici etkinliği bilinen polifenolik bir bileşik olan hidroksitrozolün, spermatogenezde ve erkek fertilitesinde önemli rol alan Tssk6 proteini ekspresyonu üzerine etkisini araştırdık. Çalışmada kullanılan ratlar kontrol, hidroksitirozol, streptozotosin ve streptozotosin+ hidroksitirozol olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Çalışmada streptozotosin tek doz 55 mg/kg ve hidroksitirozol 30 gün 10 mg/kg intraperitoneal olarak uygulandı. Çalışmada kan glukoz değerleri rutin olarak ölçüldü ve çalışma sonu alınan dokularda histopatolojik inceleme, Tssk6 proteini immunohistokimyası ve Western blot yöntemleri uygulandı. Streptozotosin ve streptozotosin+hidroksitirozol grupları kan glukoz seviyeleri kontrol ve hidroksitirozol gruplarına kıyasla anlamlı şekilde arttı. Streptozotosin+hidroksitirozol grubunda ise kan glukoz değerleri streptozotosin grubuna göre anlamlı şekilde azaldı. Histolojik incelemelerde, streptozotosin grubunda gözlenen morfolojik bozulmalar, streptozotosin+hidroksitirozol grubunda düzeldiği gözlendi. Streptozotosin ve streptozotosin+hidroksitirozol grupları Tssk6 ekspresyonu kontrol ve hidroksitirozol gruplarına kıyasla anlamlı şekilde azaldı. Streptozotosin grubunda azalan Tssk6 protein ekspresyonu streptozotosin+hidroksitirozol grubunda istatiksel olarak anlamlı bir şekilde arttığını gözlemledik. Hidroksitirozol'ün, tip 1 diyabet modelinde artmış kan glukoz seviyesini düşürdüğünü, testiste oluşan hasarı azaltıcı etki gösterdiğini ve spermatogenezin tamamlanabilmesi ve sperm hareketliliği için önemli olan Tssk6 ekspresyonunu arttırdığını belirledik. Sonuç olarak akdeniz diyetinin en önemli parçası olan zeytin ve zeytinyağında bol bulunan hidroksitirozol, diyabet hastalarında kan glukoz seviyesini düzenleyerek ve erkek fertilitesinde önemli rol alan Tssk6 ekspresyonunu artırarak diyabete bağlı infertiliteyi azaltabilir.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is an important metabolic disease that affects male fertility by affecting endocrine control of spermatogenesis, reproduction and ejaculation. In this study, we investigated the effect of hydroxytyrosol, a polyphenolic compound known to prevent testicular damage, on the expression of Tssk6 protein, which plays an important role in spermatogenesis and male fertility. The rats used in the study were divided into 4 groups as control, hydroxytyrosol, streptozotocin and streptozotocin hydroxytyrosol. In the study, streptozotocin was administered as a single dose of 55 mg/kg and hydroxytyrosol was administered intraperitoneally at a dose of 10 mg/kg for 30 days. In the study, blood glucose values were measured routinely and histopathological examination, Tssk6 protein immunohistochemistry and Western blot methods were applied in the tissues taken at the end of the study. Blood glucose levels of streptozotocin and streptozotocin+hydroxytyrosol groups increased significantly compared to control and hydroxytyrosol groups. In the streptozotocin + hydroxytyrosol group, blood glucose levels were significantly decreased compared to the streptozotocin group. In histological examinations, it was observed that the morphological deteriorations observed in the streptozotocin group were improved in the streptozotocin+hydroxytyrosol group. Tssk6 expression was significantly decreased in streptozotocin and streptozotocin+hydroxytyrosol groups compared to control and hydroxytyrosol groups. We observed that Tssk6 protein expression, which was decreased in the streptozotocin group, increased statistically significantly in the streptozotocin+hydroxytyrosol group. We determined that hydroxytyrosol lowers the increased blood glucose level in the type 1 diabetes model, reduces the damage to the testis, and increases the expression of Tssk6, which is important for the completion of spermatogenesis and sperm motility. As a result, hydroxytyrosol, which is abundant in olive and olive oil, which is the most important part of the Mediterranean diet, can reduce diabetes-related infertility by diabetic patients regulating blood glucose levels and increasing Tssk6 expression, which plays an important role in male fertility.