Süreç yönetimi için iş ve zaman etüdü projelerinin fonksiyonel modellenmesi ve savunma sanayiinde uygulanması
Functional modelling of work and time studies for process management and an application to defense industry
  1. Tez No: 813982
  2. Yazar: MERAL YÜZÜKIRMIZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
İşletmeler, giderek karmaşıklaşan üretim faaliyetlerinin yönetiminde özellikle süreçlerin iyileştirilmesinde yeni yaklaşımlar ve yeni arayışlar içerisine girmişlerdir. İş süreçlerinin ele alınmasında bu süreçlerin modellenmesi ve analizi ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada öncelikle iş ve zaman etüdü hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Daha sonra iş süreçlerinin modellenmesinde yaygın kullanılan teknikler anlatılmış, amaç ve kapsamları irdelenmiştir. Bu metodolojilerden Fonksiyonel Modelleme için Entegre Tanımlama IDEF (Integrated Definition for Function Modelling) yöntem ailesi tanıtılmıştır. Ülkemizin savunma sanayiinin öncü bir kuruluşunda yapılan kapsamlı bir İş ve Zaman Etüdü projesi IDEF0 ve IDEF3 tekniği kullanılarak modellenmiştir. IDEF0 bir grafik modelleme yöntemi olup sistemin gerçekleştirdiği fonksiyonları analiz edilmiştir. Fonsiyonların girdileri, çıktıları kontrolleri ve bunları gerçekleştiren mekanizmaları (araçları) (ICOM) detaylı bir şekilde gösterilmiştir. IDEF3 yöntemi ise, sürecin davranışsal yönünü yakalamak için kullanılır. Bu amaçla ana ürüne ait iş akışları fonksiyonel bakış açısı ile temsil edilerek sürecin dinamikleri ve süreç tanımlamaları yapısal bir yaklaşımla sunulmuştur. IDEF3'ün hiyerarşik indirgeme özelliği sayesinde iş süreci daha alt seviyelere detaylandırılmıştır. Bu yaklaşımla iş akışlarının anlaşılabilirliği artırılmış, iyileştirme çalışmalarına kolaylıklar sağlanmıştır. İş ve Zaman Etüdü çalışması boyunca yapılan etüdler detaylı bir şekilde anlatılmış ve elde edilen bulgular paylaşılmıştır. Bu çalışma özelinde varılan sonuçlar analiz edilerek detay değerlendirmeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Businesses have embarked on new approaches and new pursuits in the management of increasingly complex production activities, especially in the improvement of processes. The modeling and analysis of these processes are at the forefront in the handling of business processes. In this study, firstly brief information about work and time study is given. Later, commonly used techniques are described in the modeling of business processes and their purpose and scope are examined. From these methodologies, the Integrated Definition for Functional Modeling (IDEF) family for functional modeling is introduced. A comprehensive Work and Time Study project, which was conducted in a leading organization of the defense industry of our country, was modeled using the IDEF0 and IDEF3 technique. IDEF0 is a graphical modeling method and the functions performed by the system are analyzed. Entries of inputs, output controls, and mechanisms (tools) (ICOM) that implement them are shown in detail. The IDEF3 method is used to capture the behavioral orientation of the process. For this purpose, the workflows of the main product are represented by a functional point of view and the process dynamics and process definitions are presented in a structured approach. Due to the hierarchical reduction feature of IDEF3, the business process is further partitioned. This approach has increased the intelligibility of workflows and facilitates improvement efforts. The studies conducted during the Work and Time Study are described in detail and the findings obtained are shared. The result of analysis and detailed evaluations are presented for this specific project.