Sigara bırakma tedavisi alan hastalarda kardiyometabolik risklerin izlenmesi ve kilo kontrolünün değerlendirilmesi: retrospektif bir çalışma
Monitoring cardiometabolic risks and evaluation of weight control in patients requesting smoking cessation treatment: a retrospective study
- Tez No: 813981
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM UNCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sigara, kardiyovasküler hastalıklar için önemli bir risk faktörüdür. Sigarayı bırakan kişilerin büyük çoğunluğunda sigara bırakma sonrası kilo artışı olmaktadır. Kilo alma kaygısı sigarayı bırakmanın önünde engel oluşturmaktadır. Bu çalışma ile sigarayı bırakma ve beslenme ve diyet önerilerine uyumun kardiyometabolik risk ve kilo üzerine olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamız 01.10.2021 ile 01.10.2022 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Prof. Dr. Nihat Özyardımcı Sigara Bırakma Polikliniği'nde takip edilmiş olan 600 hastanın kayıtlı verilerinin incelenmesiyle oluşturulmuş, retrospektif bir vaka-kontrol çalışmasıdır. Çalışmaya dahil edilen 154 hasta beslenme ve diyet önerilerine uyma durumlarına göre iki gruba ayrılarak; sosyodemografik özellikler, sigara kullanım özellikleri, FNBT değerleri, fizik muayene özellikleri, laboratuvar bulguları, visseral adipozite indeksi değerleri ve 3. ve 6. aydaki sigara bırakma durumlarına göre incelenmiştir. Beslenme ve diyet önerilerine uyan grup 62 (%40,3) kişiden, uymayan grup ise 92 (%59,7) kişiden oluşmuştur. Beslenme ve diyet önerilerine uyan kişilerin yaş ortalaması 38,6, uymayanların ise 39,7 olarak bulundu. Beslenme ve diyet önerilerine uyan grupta 3. ve 6. aydaki sigara bırakma oranları sırasıyla %58,1 ve %48,4; uymayan grupta ise %31,5 ve %27,2 bulunmuştur. Beslenme ve diyet önerilerine uyan bireylerde 3. aydaki (p=0,001) ve 6. aydaki (p=0,007) sigara bırakma oranları uymayanlara göre daha yüksek saptanmıştır. Beslenme ve diyet önerilerine uyan bireylerin sigara bırakma oranları daha yüksektir. Beslenme ve diyet önerilerine uyan bireyler tedaviye devam konusunda daha uyumludurlar ve sağlıklı bir yaşam sürdürme motivasyonları daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Smoking is an important risk factor for cardiovascular diseases. Most people who quit smoking experience weight gain after quitting. Anxiety about gaining weight is an obstacle to quitting smoking. The aim of this study is to examine the effects of smoking cessation and compliance with nutrition and dietary recommendations on cardiometabolic risk and weight. Our study is a retrospective case-control study created by examining the recorded data of 600 patients who were followed up at Bursa Uludağ University Department of Family Medicine Prof. Dr. Nihat Ozyardimci Smoking Cessation Clinic between October 2021 and October 2022. The 154 patients included in the study were divided into two groups according to their compliance with nutrition and diet recommendations; sociodemographic characteristics, smoking characteristics, FNBT values, physical examination characteristics, laboratory findings, visceral adiposity index values and smoking cessation at 3 and 6 months were examined. The group that complied with the nutrition and diet recommendations consisted of 62 (40.3%) people, while the group that did not comply consisted of 92 (59.7%) people. Smoking cessation rates in the 3rd and 6th months were 58.1% and 48.4%, respectively, in the group that followed the nutritional and dietary recommendations; In the non-compliant group, it was found 31.5% and 27.2%. Smoking cessation rates in the 3rd month (0.001) and 6th month (0.007) were found to be higher in individuals who followed the nutritional and dietary recommendations compared to those who did not. Individuals who follow nutritional and dietary recommendations have a higher smoking cessation rate. Individuals who follow nutritional and dietary recommendations are more compliant in continuing treatment and are more motivated to maintain a healthy life.