Silika kaplı manyetik nanopartiküllerin β-siklodekstrin ile fonksiyonellendirilmesi ve propolis taşıyıcısı olarak kullanımı
Functionalization of silica coated magnetic nanoparticles with β-cyclodextrin and it is use as a propolis carrier
- Tez No: 814048
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL ÇIKRIKCI ERÜNSAL, DOÇ. DR. GONCA BİLGE ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın ana amacı, silika kaplı manyetik nanopartiküllerin (SiMNP) propolis nano taşıyıcısı olarak gıda ve biyomedikal uygulama alanlarında kullanımının araştırılmasıdır. Bu amaçla, çalışmanın ilk aşamasında silika kaplı manyetik nanopartiküllerin (MNP) yüzeyine, hidrofobik iç boşluğa sahip β-Siklodekstrin (βSD) bağlanmış ve propolisin bu iç yapıya enkapsülasyonu sağlanmıştır. Böylelikle SiMNP-βSD-Propolis kompleksi üretilmiştir. Örnekler SEM, FTIR, parçacık boyutu ve zeta potansiyel açısından karakterize edilmiştir. İkinci aşamada; biyomedikal alanda propolisin hidrofobik ilaç modeli olarak kullanılmasıyla βSD-SiMNP örneklerinden propolisin kümülatif salınımı üç farklı pH ortamında (pH 1.2, 6.8, 7.4) zamana bağlı olarak çalışılmıştır. 6 saat boyunca değerlendirilen SiMNP kompleksinden en hızlı propolis salınımı asidik (pH 1.2) ortamda gerçekleşmiştir. Antioksidan özelliklerinin de son derece önemli olduğu bu alanda aynı zamanda sentezlenen SiMNP örneklerinin antioksidan analizleri üç farklı pH ortamında incelenmiştir. Asidik ortamda fenolik madde miktarı çok düşük tespit edilmiştir fakat bunun yanı sıra antioksidan aktivite en yüksek asidik ortamda tespit edilmiştir. Son olarak, SiMNP örnekleri gıda alanında manyetik separasyon yöntemi olarak kullanım açısından etanol çözeltisinde incelenmiş olup propolis adsorbanı olarak kullanım potansiyeli belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to investigate the use of silica coated magnetic nanoparticles (SiMNP) as propolis nanocarrier in food and biomedical applications. For this purpose, in the first stage of the study, β-Cyclodextrin (βSD) with a hydrophobic cavity was attached to the surface of silica coated magnetic nanoparticles (MNP) and propolis was encapsulated into this internal structure. Thus, the βSD-SiMNP-Propolis complex was fabricated. The samples were first characterized for SEM, FTIR, particle size and zeta potential. Here, propolis was used as a hydrophobic drug model in the biomedical field. In the second stage, the cumulative release of propolis from βSD-SiMNP samples was monitored under three different pH environments (pH 1.2, 6.8, 7.4) at predetermined time intervals. The fastest propolis release from the SiMNP complex, which was evaluated for 6 hours, occurred in an acidic (pH 1.2) environment. Antioxidant properties of SiMNP samples were also extremely important in this field, thereby examined in three different pH conditions. While total phenolic content was quite low in acidic medium, the antioxidant activity was the highest in acidic medium. Finally, SiMNP samples were evaluated in ethanol solution in terms of use as a magnetic separation method in the food field and its potential for use as a propolis adsorbent.