Covid 19 sürecinin BİST bankacılık sektöründe işlem gören işletmeler üzerindeki finansal etkisinin incelenmesi
Investigation of the financial impact of the Covid-19 process on the businesses traded in the BIST banking sector
  1. Tez No: 814049
  2. Yazar: ABDURRAHMAN VOLKAN İLERİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAHVECİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİDE ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmanın amacı COVID-19 pandemisinin bankacılık sektöründeki finansal performansı üzerindeki etkisini tespit etmektir. Araştırmada bankalara ait veriler, COVID-19 öncesi dönem ve COVID-19 dönemi olarak iki gruba ayrılmıştır. Böylelikle COVID-19 öncesi dönem ile COVID-19 dönemi açısından bankaların 9 çeyreklik dönemi kapsayan finansal oranları karşılaştırılmıştır. Araştırmada BIST Bankacılık endeksinde yer alan 8 adet mevduat bankasının verilerinden yararlanılmıştır. Çalışmaya konu olan toplamda 11 değişken olmak üzere sermaye yeterlilik, aktif kalitesi, gelir gider yapısı, piyasa performansı, karlılık oranı dahil edilmek üzere 5 farklı gruba ayrılmıştır. 2019-2020 ve 2021 yılları arasında gerçekleşen COVID-19 salgını öncesi ve sonrası olarak ayrılan kategoriler dikkate alınarak karşılaştırma yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda COVID 19 döneminde bankaların sermaye yeterlilik, aktif kalitesi, gelir gider yapısı oranlarının etkilendiği tespit edilmiştir. Ayrıca COVID 19 döneminde COVID 19 öncesine göre bankaların karlılıklarında önemli bir değişiklik olmamasına rağmen piyasa performanslarında istatistiksel açıdan anlamlı bir yükseliş olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
For this purpose, it is aimed to determine the orientation on the financial performance of the COVID-19 pandemic in the banking sector. In the research, the origin of the institutions consists of two groups as the pre-COVID-19 period and the COVID-19 period. The 9th quarter financial ratios of banks were compared in terms of the pre-COVID-19 period and the COVID-19 period in children. The data of 8 deposit banks in BIST Banking institution were used in the research. It consists of 5 different groups, including the capital test, asset quality, income-expenditure structure, market performance, profitability ratio, including 11 built-in variables that are the subject of the study. A comparison of groups was made before and after the COVID-19 epidemic between 2019-2020 and 2021. As a result of the analyzes made, it has been determined that the capital adequacy, asset quality, income-expenditure structure ratios of the banks were affected during the COVID 19 period. It is intended as an explanation for overcoming limitations in market performance, despite a large change in banks' profitability during COVID 19 compared to pre-COVID-19.