Madde bağımlılığı ile dürtüsellik arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğü ve sıkıntıya dayanmanın aracı rolünün incelenmesi
Survey study of the intermediary role of emotion regulation difficulties and distress tolerance in the relationship between substance dependence and impulsivity
- Tez No: 814047
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı, madde bağımlılığı ile dürtüsellik arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğü ve sıkıntıya dayanmanın aracı rolünün incelenmesidir. Verilerin ölçümünde Bağımlılık Profil İndeksi (BAPİ) Kısa Formu, Barratt Dürtüsellik Ölçeği Kısa Formu (BIS-11-KF), Stroop Testi Çapa Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği Kısa Formu (DDGÖ-KF), Sıkıntıya Dayanma Ölçeği (SDÖ) ve Sosyodemografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde normal dağılım için basıklık ve çarpıklık katsayılarına bakılmış ve bu katsayılar -3 ve +3 referans aralığında olduğu için normal dağılım gösterdiği saptanmıştır. Ölçeklerden alınan puanlar arasındaki ilişki Pearson Korelasyon testi ile ölçülmüştür. Aracı rol etkisi için SPSS eklentisi olan Process Macro yazılımı kullanılarak regresyon analizine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to survey the intermediary role of emotion regulation difficulties and distress tolerance in the relationship between substance dependence and impulsivity. Addiction Profile Index (API) Short Form, Barratt Impulsivity Scale Short Form (BIS-11-SF), Stroop Test Çapa Form, Emotion Regulation Difficulties Scale Short Form (DERS-SF), Distress Tolerance Scale (DTS) and Sociodemographic Information Form were used to measure data. In the analysis of the research data, the kurtosis and skewness parameters for the normal distribution were examined and it was determined that they showed a normal distribution since these parameters were in the reference range of -3 and +3. The relationship between the scores obtained from the scales was measured with the Pearson Correlation test. The effect of the intermediary role was examined by using the SPSS plugin Process Macro regression analysis.