Acil servis hemşirelerinin öz-şefkat düzeyleri ile bakım davranışları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between emergency service nurse's levels of self-compatibility and care behaviors
  1. Tez No: 814054
  2. Yazar: VENHAR ONAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA KARABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Hemşirelik, Psikoloji, Emergency Medicine, Nursing, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Sağlık hizmetlerinde hasta memnuniyetinin en önemli belirleyicisi hemşirelik bakımıdır. Hemşirelik bakımının temeli ise şefkatli olmaktan geçer. Ancak hemşirelerin kendilerine şefkat göstermeden başkalarına şefkatli davranış göstermeleri mümkün değildir. Öz-şefkat, hemşirelik bakımını etkileyen psikolojik değişkenlerle ilişkilidir ve bakımın kalitesini etkilemektedir. Bu çalışmada acil serviste çalışan hemşirelerin öz-şefkat düzeyleri ile bakım davranışları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 344'ü kadın 125'i erkek olmak üzere 469 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, hemşireler için Tanıtıcı Özellikler Formu, Öz-Şefkat Ölçeği Kısa Formu ve Bakım Davranışları Ölçeği-24 kullanılarak toplanmıştır. Verilerin normallik testleri sonucunda iki gruplu karşılaştırmalarda Student t testi, 3 ve daha fazla gruplu karşılaştırmalarda Anova testi kullanılmıştır. Anlamlılık seviyesi olarak 0,005 kullanılmış olup, p0,005 olması durumunda anlamlı farklılığın olmadığı belirtilmiştir. Ölçeklerden elde edilen bulgulara göre hemşirelerin öz-şefkat puanları orta düzeyde, bakım davranışları toplam puanları ise yüksek düzeyde bulunmuş olup bakım davranışları düzeyinin en yüksek yordayıcısı bilgi beceri alt boyutu puan ortalaması olarak saptanmıştır. Hemşirelerin tanıtıcı özelliklerine göre öz-şefkatleri değerlendirildiğinde; kardeşe sahip olma durumu, sosyo-ekonomik durum, meslekte çalışma yılı, acil serviste çalışma yılı, kurumda çalışma şekli ve hemşire olmaktan memnun olma durumunun öz-şefkat düzeylerini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde etkilediği belirlenmiştir. Yine hemşirelerin tanıtıcı özelliklerine göre bakım davranışları değerlendirildiğinde; medeni durum, çocuk sahibi olma durumu, kardeş sahibi olma durumu, sosyo-ekonomik durum, meslekte çalışma yılı, acil serviste çalışma yılı, kurumda çalışma şekli, hemşire olmaktan memnun olma durumu ve son beş yılda hemşirelik / hemşirelik bakımı ile ilgili herhangi bir yayın okuma durumunun hemşirelerin bakım davranışlarını istatistiksel olarak anlamlı bir düzeyde etkilediği saptanmıştır. Bu araştırmada öz-şefkat düzeyi ile bakım davranışları arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Araştırma sonuçları öz-şefkatin, hemşirelerin bakım davranışlarının ve bakım davranışları alt boyutlarının (güvence, bilgi ve beceriler, saygılı olma, bağlılık) önemli bir yordayıcısı olduğunu göstermektedir. Buna göre acil serviste çalışan hemşirelerin öz-şefkat düzeyleri arttıkça bakım davranışları da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nursing care is the most important determinant of patient satisfaction in health services. The basis of nursing care is to be compassionate. However, it is not possible for nurses to show compassionate behavior to others without showing compassion for themselves. Self-compassion is related to psychological variables affecting nursing care and affects the quality of care. In this study, it was aimed to determine the relationship between the self-compassion levels and care behaviors of nurses working in the emergency department. The sample of the study consisted of 469 nurses, 344 women and 125 men. The data of the study were collected using the nurses' Introductory Characteristics Form, the Short Form of Self-Compassion Questionnaire, and the Care Behaviors Scale-24. As a result of the normality tests of the data, Student's t test was used for comparisons with two groups, and Anova test was used for comparisons with 3 or more groups. 0.005 was used as the level of significance, and it was stated that there was a significant difference in case of p0.005. According to the findings obtained from the scales, the self-compassion scores of the nurses were found to be moderate, and the total scores of caring behaviors were found to be high, and the highest predictor of the level of caring behaviors was found to be the average score of the knowledge and skill sub-dimension. When the nurses' self-compassion was evaluated according to their introductory characteristics; It was determined that having siblings, socio-economic status, working years in the profession, working years in the emergency department, the way of working in the institution and being satisfied with being a nurse affected the self-compassion levels at a statistically significant level. Again, when the care behaviors of nurses are evaluated according to their introductory characteristics; marital status, having children, having siblings, socio-economic status, years of working in the profession, years of working in the emergency department, working style in the institution, satisfaction with being a nurse, and reading any publications related to nursing / nursing care in the last five years were determined that the status of the nurses affected the care behaviors of the nurses at a statistically significant level. In this study, a moderately significant positive correlation was determined between the level of self-compassion and caring behaviors. The results of the research show that self-compassion is an important predictor of nurses' care behaviors and their sub-dimensions of care behaviors (assurance, knowledge and skills, being respectful, commitment). Accordingly, as the self-compassion levels of nurses working in the emergency room increase, their care behaviors also increase.