Cash replenishment strategies and vehicle routing problem for automated teller machines
Otomatik vezne makineleri için araç rotalama problemi ve nakit ikmal stratejileri
- Tez No: 814075
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDE GENEVOIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Lojistik, birçok iş alanında sürecin en önemli parçalarından biri haline geldi. Verimli bir lojistik sistem için operasyonun her aşamasının özenle tasarlanması gerekir. ATM nakit yönetimi gibi finans sektöründe de lojistik yaklaşımlar uygulanmaktadır. Otomatik Para Çekme Makineleri (ATM'ler), self-servis, zamandan bağımsız ve kullanımı basit bir mekanizma ile bir finans kuruluşunun müşterilerine verimli hizmet vermesini sağlar. Günlük finansal işlemler için en hızlı, en güvenli ve en pratik bankacılık aracı ATM'dir. Nakit ağ tasarımında çıkan bir çok zorluk, optimize edilmiş çözüm kullanılarak çözülebilir. Bu çalışmadaki çözüm, ATM'deki müşteri talebini karşılamayı ve aynı zamanda bankaların zararını en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Bu makale, ATM'lerin nakit ikmali ve araç rotalama problemlerinin bir kombinasyonu ile çözümü oluşturmaktadır. İkmal politikası, çeşitli yöntemler uygulayarak nakit çekimlerini tahmin etmekle başlar. Bunlar, ARIMA ve SARIMA olan statik metodolojiler ve Prophet ve DNN olan makine öğrenme yöntemleridir. VRP Spreadsheet Solver, tahmini veriler kullanılarak maliyet en aza indirildiğinde en uygun kamyon rotalarını bulmak için uygulanır. Bir karar destek sistemi oluşturularak, stok seviyesi güvenli stok seviyesinin altına düştüğünde ATM'leri ziyaret eden ve çözücünün geri kalan ATM'leri ziyaret edip etmemeye karar verdiği, iki günde bir tüm ATM'leri ve üç günde bir tüm ATM'leri ziyaret eden birkaç farklı senaryo uygulanır. Bu makale, zırhlı kamyonlar için otomatik vezne makinesi (ATM) yenileme ve araç rotalama problemlerinden ilham alan modeller ve çözümler sunar.
Özet (Çeviri)
Logistics has become one of the most significant parts of the process in many business areas. For an efficient logistics system, each stage of the operation needs to be designed carefully. Logistics approaches can be applied in the financial sector such as ATM cash management. Automatic Teller Machines (ATMs) provide efficient service for a financial institution to its customers through a self-service, time-independent, and accessibility mechanism. For daily money transactions, ATM is the fastest, safest, and most practical banking tool. Many challenges have risen in the network design of the cash and these problems can be solved by optimized solutions. This solution aims to meet customer demand at the ATM and at the same time, minimize loss for banks. This paper states the combination of cash replenishment of ATMs and vehicle routing problems. The replenishment policy starts with forecasting cash withdrawals by applying various methods. These are statical methodologies which are ARIMA and SARIMA, and machine learning methods which are Prophet, and DNN. VRP Spreadsheet Solver tool is implemented to find optimal routes of trucks when the cost is minimized by using forecasted data. By creating a decision support system, several seniors are applied that visit ATMs if the stock level become below safety stock and the solver decides to visit or not the rest of the ATMs, visiting all ATMs every two days and visiting all ATMs every three days. This paper presents models and solutions inspired by automated teller machine (ATM) replenishment and vehicle routing problems for armored trucks.