Anahtar çerçeve seçimi ile video özetleme
Video summarization by keyframe selection
  1. Tez No: 239019
  2. Yazar: SERCAN PARLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ELİF KARSLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Son yıllarda video teknolojisindeki gelişmeler neticesinde arşivlenen videolar hakkında bilgi edinilmesi ve video içerisinde arama yapılması konusunda zorluklar yaşanmaktadır. Bu nedenle video hakkında bilgi edinilmesi veya video içerisinde arama yapılabilmesi için videonun tamamı yerine videonun bir bölümünüm incelenmesini sağlamak amacıyla video özeti oluşturulmuştur.Tez çalışmasında, video özetinin elde edilmesi için 2 alt sistem geliştirilmiştir. Çekim sınırlarının belirlenmesi alt sisteminde, elde edilen çerçevelerin renk ve hareket özelliklerinden yararlanılarak çekim sınırları belirlenmiştir. Bu işlem çerçeveler arası histogram farkı ve kenar değişim oranı farkı ile belirlenmiştir. Anahtar çerçeve seçimi alt sisteminde, belirlenen çekim sınırları içerisindeki çerçevelerin optik akış değerleri incelenerek, istenen video özetinin uzunluğuna bağlı olarak, en az hareketin olduğu çerçeveler anahtar çerçeve olarak elde edilmiştir.Tez çalışmasında belgesel, dizi, haber, spor ve reklam olmak üzere 5 farklı tür video üzerinde çalışılmıştır. Dizi, haber ve belgesel videolarından elde edilen anahtar çerçevelerin video özetini yansıttığı görülmüştür. Reklam videolarında genellikle animasyonların yer alması ve çekim geçişlerinin fazla olmaması nedeni ile başarı oranı biraz daha düşük kalmıştır. Çekim geçişlerinin çok az olması nedeni ile spor videolarında elde edilen anahtar çerçevelerin video özetini yansıtamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
To search or gather information about archived videos has some difficulties by reason of recent developments at video technologies. Therefore, it is needed to summarize video in order to search or gather information about a video without watching the whole video.In this thesis study, 2 subsystems are developed to produce video summary. In first subsystem called shot boundary detection system, shot boundaries are estimated by using color and movement properties of video frames. This process involves calculating histogram difference and edge change ratio difference. In second subsystem called key-frame selection subsystem, frames which have least movement property are selected as key frames according to the length of desired video summary, by analyzing optical flow values of frames in calculated video shots.The results of this project are obtained from 5 different types of videos: documentary, series, news report, sports and commercial. It is observed that key frames selected from series, news report and documentaries compose meaningful video summaries. Commercials decrease success ratio because of the fact that commercials generally include animations and lower shot transitions. Key frames selected from sports videos which has few film advances cannot build up successful video summary due to less shot transitions.