Demokrat Parti Rize milletvekili Osman Kavrakoğlu (Hayatı ve siyasi mücadelesi)
Democrat Party's deputy of Rize Osman Kavrakoğlu (His life and political struggle)
- Tez No: 814103
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Biography
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Cumhuriyet Dönemi'nin ülke ve Rize siyasetinin etkin siyasi simalarından Osman Kavrakoğlu'nun hayatını ele almayı amaçlayan bu tez çalışması kapsamında, onun siyaset öncesi ve siyaset sonrası hayatı, siyasetçi kimliği, faaliyetleri, 27 Mayıs Askeri Müdahalesi ile birlikte tutukluluk ve yargılanma süreci, mahkûmiyeti ve tahliyesinden ölümüne kadar yaşadıkları ele alınmıştır. Önemli bir siyasi figür olan Osman Kavrakoğlu etrafında bu incelemeler yapılırken aynı zamanda dönemin siyasi anlayışı ve o dönemde yaşananlar da yansıtılmaya çalışılmıştır. Osman Kavrakoğlu, Rize'nin köklü ve önde gelen ailelerinden biri olan Kavrakzade ailesine mensup olup, Hacı İbrahim Efendi'nin oğludur. Henüz bir yaşında iken babasını kaybetmiş, abisi aracılığı ile Rize'den ayrılarak İstanbul'a götürülmüştür. Osman Kavrakoğlu, ilköğrenimini Beyoğlu İlkokulunda, orta öğrenimini ise İstanbul Erkek Lisesinde tamamlamıştır. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girmiş ve buradan mezun olduktan sonra savcılık ve hâkimlik görevlerinde bulunmuştur. Görevi sırasında Celal Bayar ve Adnan Menderes gibi dönemin önemli siyasi simalarıyla tanışarak onlarla yakın ilişkiler kurmuş ve 14 Mayıs 1950 seçimleriyle DP Rize milletvekili olarak Meclise girmeye hak kazanmıştır. Demokrat Parti'nin çekirdek kadrosuna dâhil olmasa da kısa süre içerisinde partinin önemli kararlarında söz sahibi olmuştur. Milletvekilliğine seçildiği andan itibaren 27 Mayıs 1960 Askeri Müdahalesine kadar Rize mebusluğu görevini üstlenmiştir. Siyasi faaliyetleri ve yaptığı çalışmalar nedeniyle Yassıada'da yargılanmıştır. Yassıada yargılamaları sonucunda idam cezasına çarptırılsa da cezası daha sonra müebbet hapse çevrilmiştir. Mahkûmiyeti dört yıl kadar süren Osman Kavrakoğlu, 1964 yılında DP'liler için çıkartılan af ile tahliye edilmiştir. Siyasi yasağından dolayı aktif siyasette rol alamayan Osman Kavrakoğlu, yaşamına -daha önce de aktif görevler aldığı- Fenerbahçe Spor Kulübü, kulüp yöneticisi olarak devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis study, which aims to deal with the life of Osman Kavrakoğlu, one of the active political figures of the country and Rize politics of the Republican Era, his pre-political and post-political life, his political identity, activities, his detention and trial process, his conviction and his conviction with the 27 May Military Intervention. His life from his release to his death is discussed. While these studies were made around Osman Kavrakoğlu, an important political figure, it was also tried to reflect the political understanding of the period and what happened at that time. Osman Kavrakoğlu is a member of the Kavrakzade family, one of the well-established and prominent families of Rize, and is the son of Hacı İbrahim Efendi. He lost his father when he was only one year old and was taken to Istanbul by leaving Rize through his older brother. Osman Kavrakoğlu completed his primary education at Beyoğlu Primary School and his secondary education at Istanbul Erkek High School. Later, He entered Istanbul University Faculty of Law and after graduating from there, he worked as a prosecutor and judge. During his duty, he met important political figures of the period such as Celal Bayar and Adnan Menderes and established close relations with them, and with the 14 May 1950 elections, he was entitled to enter the Parliament as a DP Rize deputy. Although he was not included in the core staff of the Democratic Party, he had a say in the important decisions of the party in a short time. From the moment he was elected to the parliament, he served as the deputy of Rize until the May 27, 1960, Military Intervention. He was tried in Yassıada because of his political activities and his work. Although he was sentenced to death as a result of the Yassıada trials, his sentence was later commuted to life imprisonment. Osman Kavrakoğlu, whose conviction lasted for four years, was released in 1964 with an amnesty for DP members. Osman Kavrakoğlu, who could not take a role in active politics due to his political ban, continued his life as the club manager of Fenerbahçe Sports Club, where he took active roles before.