20-24. gestasyonel haftalardaki sağlıklı fetuslarda prenatal ultrasonografi ile ölçülen beyin fissür derinliklerinin değerlendirlmesi
Evaluation of brain fissure depth measured by prenatal ultrasonography in healthy fetus in 20-24. gestational weeks
  1. Tez No: 814108
  2. Yazar: NURAN MAMMADOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN ÖRGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Gebeliğin 20 ve 24 haftaları arasındaki sağlıklı fetuslarda prenatal ultrasonografi ile ölçülen insula, silviyan fissür (SF), pariyeto-oksipital fissür (POF) ve calcarin fissür (CF) için normal referans aralıkları oluşturulması amaçlandı. Ayrıca, fissür ölçümlerinin diğer fetal ölçümler ile ilişkili olup olmadığı araştırıldı. Yöntem: İkinci trimesterdeki toplam 186 fetus transabdominal ultrasonografi ile değerlendirildi. Tüm ölçümler tek bir klinisyen tarafından elde edildi. Öncelikle tüm çalışma grubunda ardından dört alt grupta (Grup A: 20-20 hafta 6 gün, Grup B: 21-21 hafta 6 gün, Grup C: 22 - 22 hafta 6, Grup D: 23- 23 hafta 6 gün) yer alan olgular kendi içerisinde değerlendirilerek gruplar içerisinde tanımlayıcı istatistikler yapıldı. Biyometrik ölçümler (BPD: Bipariyetal çap, HC: Baş çevresi, AC: Karın çevresi, FL: Femur uzunluğu) ve intrakraniyal anatomik yapılar (lateral ventrikül, cerebellum ve cisterna magna) ile sulkus ölçümleri arasında ilişki olup olmadığı araştırıldı. Ayrıca cinsiyet ile insula, SF, POF ve CF arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: Sulkus sınırlarının net değerlendirilememesi sebebiyle 20-21 hafta aralığında yer alan 8 (%4,23) fetus çalışmaya dahil edilemedi. 21 hafta üstü tüm fetuslarda ise ölçümler elde edilebildi. Hem tüm fetuslarda hem de alt gruplarda insula, SF, POF ve CF için referans aralıkları elde edildi. İlerleyen gebelik haftası ile birlikte fissürlerin de büyüdüğü saptandı. Serebellum ve cisterna magna ile tüm fissür derinlikleri arasında bir korelasyon olduğu saptandı. Fetal cinsiyet ve lateral ventrikül uzunluğu ile fissürler arasında ise bir korelasyon olmadığı saptandı. Sonuç: Sağlıklı fetuslara ait sunduğumuz nomogramların kortikal matürasyon anomalilerin erken dönemde saptanmasında yardımcı olması olasıdır. Elde ettiğimiz referans aralıkları nörosonografi ile ilgilenen klinisyenlere yardımcı olacaktır. Daha çok hasta sayısı ile yapılacak yeni çalışmalardan elde edilecek ek veriler faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: As measured by prenatal ultrasonography in healthy fetuses between 20 and 24 weeks of pregnancy normal for insula, sylvian fissure (SF), parieto-occipital fissure (POF), and calcarin fissure (CF) it is aimed to establish reference ranges. In addition, it was investigated whether fissure measurements were related to other fetal measurements. Method: A total of 186 fetuses in the second trimester were evaluated by transabdominal ultrasonography. All measurements were obtained by a single clinician. First of all, in the whole study group, then in four subgroups (Group A: 20-20 weeks 6 days, Group B: 21-21 weeks 6 days, Group C: 22- 22 weeks 6, Group D: 23- 23 weeks 6 days). The cases were evaluated within themselves and descriptive statistics were made within the groups. Biometric measurements (BPD: Biparietal diameter, HC: Head circumference, AC: Abdominal circumference, FL: Femur length) and intracranial anatomical structures (lateral ventricle, cere-bellum and cisterna magna) and sulcus measurements were investigated. In addition, the relationship between gender and insula, SF, POF and CF was examined. Results: Eight (4.23%) fetuses between 20-21 weeks could not be included in the study because the sulcus borders could not be evaluated clearly. Reference ranges were obtained for the insula, SF, POF, and CF in both all fetuses and subgroups. It was found that the fissures enlarged with the advancing gestational week. It was determined that there was a correlation between the cerebellum and cisterna magna and all fissure depths. There was no correlation between fetal sex, lateral ventricle length and fissures. Conclusion: It is possible that the nomograms we presented for healthy fetuses may help in the early detection of cortical maturation anomalies. The reference ranges we obtained will be helpful to clinicians interested in neurosonography. Additional data to be obtained from new studies with a larger number of patients will be useful.