Kalıcı üriner kateterde mikrobiyal kolonizasyon ve ilişkili faktörler
Microbial colonization and related factors i̇n the i̇ndwelling ürinary catheter
  1. Tez No: 814144
  2. Yazar: MELİKE DURUKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE AKBIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Bu çalışmada kalıcı üriner kateterde mikrobiyal kolonizasyon ve ilişkili faktörler incelenmesi amaçlandı. Yöntem: Deneysel tipteki bu araştırma Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi (YBÜ)'nde tedavi gören ve kalıcı üriner kateteri bulunan 61 hasta ile yürütüldü. Araştırmanın verileri“Olgu Tanılama ve Takip Formu”eşliğinde toplandı. Araştırmanın Bağımlı ve bağımsız değişkenlerin arasındaki ilişki ve farklılık incelemesinde“Spearman's rho”, Ki-kare testi, tek yönlü varyans analizi ve student-t testi, Kruskall Wallis-H testi ve Mann Whitney-U testi kullanıldı. Bulgular: Hastaların %77,05'i erkek idi. Kateterizasyon süresi ortalaması 13,62±13,72'dir. Üriner kateterlerin tümünde mikrobiyal kolonizasyon saptandı. Kolonizasyonların %80,33'ünde tek bir mikroorganizma türü %19,67'sinde iki farklı tür saptandı. Kültür sonuçlarının %70,49'u P.aeruginosa, %9,84'ünde Pseudomonas aeruginosa-Klebsiella pneumoniae, %4,92'sinde Acinetobacter baumannii, %3,28'sinde Proteus mirabilis, %3,28'sinde P.mirabilis-Staphylococcus aureus, %1,64'ünde P.mirabilis-P.aeruginosa ve %1,64'ünde S.aureus izole edildi. Klinik izolatların %47,89'u çoklu ilaç dirençli paterninde idi. Kolonizasyonda saptanan türler cinsiyete, yaşa, beden kitle indeksi, ameliyat varlığı, mekanik ventilatör desteği alma durumu, trakeostomi, endotrakeal tüp, nazogastrik tüp, perkutan endoskopik gastrostomi ve diren varlığı, beslenme durumu ve üriner kateterizasyonun uygulandığı yere göre anlamlı düzeyde değişim göstermedi (p>0,05). İstatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte kateterizasyon süresi ve YBÜ'de kalış süresi uzadıkça A.baumannii'nin kolonizasyonu artış gösterdi (p>0,05). Kateterlerde saptanan klinik izolat türleri ile beyaz kan hücresi, hematokrit, hemoglobin, C-reaktif protein, kan üre azotu, albümin, sistolik ve diyastolik kan basıncı, vücut sıcaklığı, nabız ve solunum sayısı değerleri arasında zayıf bir korelasyon vardı (r≤0,206). Sonuç: Araştırmamızda bulgularımız üriner kateterizasyonun başlı başına enfeksiyon gelişiminde önemli bir role sahip olduğunu desteklemektedir. Üriner kateterlerin rutin değişimin tekrar gündeme gelmesine ihtiyaç olduğu şiddetle önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to examine microbial colonization and related factors in the indwelling urinary catheter. Method: This experimental type study was conducted with 61 patients with indwelling urinary catheters treated in the Anesthesiology and Reanimation Intensive Care Unit (ICU). The data of the study were collected with the“Case Diagnosis and Follow-up Form”.“Spearman's rho”, Chi-square test, one-way analysis of variance and student-t test, Kruskall Wallis-H test and Mann Whitney-U test were used to analyze the relationship and difference between dependent and independent variables. Results: 77.05% of the patients were male. The mean duration of catheterization was 13.62±13.72 days. Microbial colonization was detected in all urinary catheters. A single microorganism species was detected in 80.33% of the colonizations, and two different species were detected in 19.67% of the colonizations. 70.49% of the culture results were P. aeruginosa, 9.84% P. aeruginosa-K. pneumoniae, 4.92% A. baumannii, 3.28% P. mirabilis, 3.28% P. mirabilis-S. aureus was isolated in 1,64%, P. mirabilis-P. aeruginosa in 1.64% and S. aureus in 1.64%. 47.89% of clinical isolates were in the multi-drug resistant pattern. Species detected in colonization did not differ significantly according to gender, age, body mass index, presence of surgery, mechanical ventilator support, tracheaostomy, endotracheal tube, nasogastric tube, percutaneous endoscopic gastrostomy and presence of drain, nutritional status and urinary catheterization site (p>0.05). Although not statistically significant, colonization of A. baumannii increased as the duration of catheterization and ICU stay increased (p>0.05). There was a weak correlation between the clinical isolate types detected from the catheters and the values of white blood cell, hematocrit, hemoglobin, C-reactive protein, blood urea nitrogen, albumin, systolic and diastolic blood pressure, body temperature, pulse and respiratory rate (r≤0.206). viii Conclusion: Our findings in our study support that urinary catheterization itself has an important role in the development of infection. It was strongly suggested that routine replacement of urinary catheters needs to be reintroduced.