CO2 lazer ile oluşturulmuş yanık modelinde wharton jeli kaynaklı mezenkimal kök hücre ve condıtıoned medıum'un iyileşme üzerindeki etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of wharton's jelly derived mesenchimal stem cell and conditioned medium on wound healing in a burn model created with CO2 laser created burns model
  1. Tez No: 814148
  2. Yazar: ERDEN ERKUT ERKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA TOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tıbbi lazerler günümüzde birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Kök hücre üzerinden birçok yanık araştırması yapılmış olup wharton jeli kaynaklı mezenkimal kök hücre çalışması sınırlıdır, lazer yanık modeli üzerinden yapılmış kök hücre çalışmasına ulaşılabilen literatürde saptanmamıştır. Bu çalışmanın amacı, lazer yanığı sonrası wharton jeli kaynaklı mezenkimal kök hücrelerin ve conditioned mediumun lazer yanığı iyileşmesine katkıda bulunup bulunmadığı, CO2 lazer yanığı sonrası gelişebilecek ve CO2 lazerin en sık komplikasyonları olan hipertrofik skar ve uzun süren eritem üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmada, 64 adet dişi sıçan kullanılıp toplam 4 gruba ayrıldı. Fraksiyonel CO2 lazer ile 2. derece ve 3. derece yanık modeli oluşturuldu. Oluşturulan yanık modeli sonrası Grup 1'e (SHAM) herhangi bir uygulama yapılmadı, Grup 2'ye (kontrol) MEM (minimal essential media), Grup 3'e 1. gün wharton jeli kaynaklı mezenkimal kök hücre (MKH), Grup 4'e 1. gün conditioned medium (CM) subkütan uygulandı. Yara iyileşmesi değerlendirilmesi için deneyin 7. ve 14. gününde makroskopik, histopatolojik, immünokimyasal ve PCR ile gen ekspresyon değerlendirmeleri yapıldı. Yara iyileşme oranları 2. derece yanıklarda 14. günde gruplar arasında anlamlı fark göstermiş ve en yüksek iyileşme oranı CM grubu deneklerde gözlemlenmiştir (p0,001). Benzer şekilde 3. derece yanıklarda ise CM grubu kontrol grubuna göre anlamlı farklı tespit edilmiştir (p0,001).
Özet (Çeviri)
Medical lasers are used in a wide variety of fields. Many burn studies have been conducted on stem cells. However, the analysis of Wharton's Jelly derived mesenchymal stem cells is limited. Stem cell studies based on the laser burn model have not been found in the available literature. In this study, contribution of Wharton's Jelly derived mesenchymal stem cells and it's conditioned medium to the healing of CO2 laser burns and prevention of the most common complications of CO2 laser burn such as hypertrophic scarring and long-lasting erythema are evaluated. In the study, 64 female rats were used and divided into 4 groups. 2nd-degree and 3rd-degree burn models were created with fractional CO2 laser. After the created burn model, no application was made to Group 1 (SHAM), MEM (minimal essential media) was applied to Group 2, Wharton gel-derived mesenchymal stem cells (MSC) were applied to on 1st day to Group 3, and conditioned medium (CM) was administered on 1st day to Group 4, subcutaneously. Macroscopic, histopathological, immunochemical and PCR gene expression were evaluated on the 7th and 14th days of the experiment for wound healing. Wound healing rates differed significantly between the groups on day 14 in 2nd-degree burns, and the highest healing rate was observed in the CM group (p0,001). Similarly, the CM group was found to be significantly different from the control group in 3rd-degree burns (p0,001).