Berlin sürecinin batı balkanların Avrupa bütünleşmesine etkileri
The effects of the Berlin process on the European integration of the western balkans
  1. Tez No: 814147
  2. Yazar: YASEMİN ACAR AYKÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT NECİP ARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Güvenlik Çalışmaları Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı Berlin Süreci'nin Batı Balkanlar ile Avrupa Birliği arasındaki bütünleşme fikrine hangi yönlerden katkı yaptığını tespit etmektedir. Bu manada çalışmanın araştırma sorusu Berlin Süreci'nin başarılı ve başarısız yanlarını ortaya koyarak, Berlin Süreci'nin bütünleşme sürecinin gelecekteki başarısına nasıl kapılar açtığına işaret etmektedir. Soğuk Savaş sona erdikten sonra Avrupa Birliği'nin bölge ülkelerinin üyelik hayallerini canlı tutmak için bir dizi yeni girişim başlatmış olduğu görülmektedir. Bu amacın bütünleşmeye dönüşebilmesi için Batı Balkan liderleriyle her yıl bir araya gelmenin ve teknik konularda işbirliğini artırmanın yolları araştırılmaya başlatılmıştır. Bu çerçevede, yapılan ilk toplantıda Batı Balkan ülkelerinin dışişleri bakanları Almanya ve İngiltere'nin girişimiyle 2014 yılında Berlin'de bir araya gelmişler ve Berlin Süreci olarak adlandırılan bu girişim oluşmuştur. Berlin Süreci, AB gündemini üç boyutta ilerletmeyi amaçlamaktadır: (1) ekonomik büyüme ve bağlanabilirlik, (2) iyi komşuluk ve bölgesel işbirliği ve (3) sivil toplum gelişimi ve insanlar arası temas. Sonuç olarak bütün bu anlatılan konulardan anlaşılacağı üzere Avrupa Birliği, Batı Balkanlarda çok uzun süredir çeşitli sebeplerle farklı politikalar izlemektedir. Gerek ülkelerin yapısal sorunu, gerekse dış politikalar ve baskılar sonucu olarak ortaya çıkan krizler nedeni ile birtakım yaptırımlar ve anlaşmalar yapılmıştır. Ancak bu süreç halihazırda tam üyelikle sonuçlanmamıştır. Çalışmada bu yetersizlik de nedenleriyle analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the ways in which the Berlin Process contributed to the idea of integration between the Western Balkans and the European Union. In this sense, the research question of the study reveals the successes and failures of the Berlin Process and points out how the Berlin Process opened doors for the future success of the integration process. After the end of the Cold War, the European Union launched a series of new initiatives to keep the dreams of membership alive for the countries in the region. In order for this goal to transform into integration, the European Union began to explore ways to meet annually with the leaders of the Western Balkans and to increase cooperation on technical issues. In this framework, the first meeting of the foreign ministers of the Western Balkan countries took place in Berlin in 2014 on the initiative of Germany and the UK, and the so- called Berlin Process was established. The Berlin Process aims to advance the European Union agenda in three dimensions: (1) economic growth and connectivity, (2) good neighborhood and regional cooperation, and (3) civil society development and people-to- people contact. In conclusion, it is clear from all these issues that the European Union has been pursuing different policies in the Western Balkans for a very long time for various reasons. A number of initiatives and agreements have been made due to both the structural problems of the countries and the crises that have emerged as a result of foreign policies and pressures. However, this process has not yet resulted in full membership. This inadequacy will also be analyzed in the study.