Gastronomi turizmi açısından yöresel ürünlerin bölgesel sınıflandırılması
Regional classification of local products in terms of gastronomy tourism
- Tez No: 814150
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARIIŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 364
Özet
Alternatif turizmin gelişmesi ile birlikte önem kazanan gastronomi rotaları yöresel lezzetlerin gelecek nesillere ulaştırılmasında, gastronimi değerlerinin modern olarak pazarlanmasında, rekabet gücünün artırılmasında ve destinasyonlara ait kültürel ürünlerin tanınırlığının artmasında önemlidir. Türkiye'deki turizm rotaları incelendiğinde gastronominin genellikle kültür rotaları içine dahil edildiği görülmektedir. Oysa ki yemek kültürü bakımından bir hayli zengin olan Türk mutfağında benzer mutfakların bir araya gelmesiyle oluşturulabilcek alternatifler bulunmaktadır. Farklı gastronomi rotalarının oluşturulması Türkiye turizminin geliştirilmesi açısından önem arz etmektedir. Bu nedenle şehirlerin tek tek incelenip genel mutfak özelliklerinin ortaya konulması gastronomi rotaları çalışmalarında önemli bir basamaktır. Bu bağlamda yapılan çalışmada Türk mutfağı yeniden ele alınmış, benzerlik ve farklılıklarına göre şehirler gruplandırılmıştır. Bugüne değin yapılan çalışmalarda Türk mutfağının yedi bölgeden oluştuğundan bahsedilmektedir. Bu bahsin Türkiye'nin coğrafi haritasından yola çıkılarak yapıldığı açıktır. Oysa ki Türk mutfağı çeşitli sosyal, coğrafi, kültürel ve ekonomik etkenlerin bir araya gelmesi ile oluşmuş çok çeşitli ve zengin bir mutfaktır. Söz konusu etkenler mutfakların birbirlerinden farklı veya benzer olan noktalarının oluşmasını sağlamıştır. Bu nedenle Türk mutfak kültürünü Türkiye coğrafi haritasından ayrı olarak, bu etkenler çerçevesinde değerlendirmek ve şehirlerin mutfak kültürleri arasındaki benzerlik ve farklılıkları belirleyerek yeni bölümler oluşturmak önem arz etmektedir. Buradan hareketle bu çalışmada mutfaklarda sık hazırlanan yemekler ile kullanılan malzemeler kriter olarak seçilmiştir. Bu kriterler bazında şehirlerin benzerlik ve farklılıklarına göre Türkiye gastronomi haritası oluşturulmuştur. Bu doğrultuda Türkiye sınırları içerisinde bulunan 81 şehrin mutfak kültürü derinlemesine incelenmiş, yapılan yemeklerin türleri ve yemeklerin yapım aşamasında kullanılan malzemeler içerik analizine tabi tutulmuştur. Çalışmanın sonucunda ortaya 12 yeni bölge çıkmıştır. Bu bölgelerin turizmde gastronomi rotalarının oluşturulması için bir harita niteliğinde olduğu düşünülmektedir. Oluşturulan bölgelerdeki gastronomi ürünlerinin çeşitliliğinin vurgulanması turist talep artışına etki ederek tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinde olumlu yönde etki sağlayacaktır. Yine bu bölgeler ile gastronomi rotalarının oluşturulmasının, rotalalara dahil olan şehirlerde farkedilmemiş ve arka planda kalmış güzelliklerin de keşfedilmesini sağlayarak bölgenin çekiciliğini artıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Gastronomic routes, which have gained importance with the development of alternative tourism, are important in delivering local flavors to future generations, in modern marketing of gastronomy values, in increasing competitiveness and in increasing the recognition of cultural products belonging to destinations. When the tourism routes in Turkey are examined, it is seen that gastronomy is generally included in the cultural routes. The gastronomic routes created on their own are generally citybased, such as Hatay, Şanliurfa and Gaziantep. Kizilirmak et al. (2016), in his study, emphasized that the gastronomy routes in Turkey are mostly in the Southeastern Anatolia and Eastern Mediterranean Regions, and the least in the Central and Eastern Black Sea Regions. However, in Turkish cuisine, which is among the best cuisines in the world and is very rich, there are alternatives that can be created by combining similar cuisines with each other. The creation of different gastronomic routes is important for the development of tourism in Turkey. For this reason, examining the cities one by one and revealing the general culinary characteristics is an important step in the studies of gastronomy routes. In this study, Turkish cuisine was reconsidered and cities were grouped according to their similarities and differences. In the studies carried out to date, it is mentioned that Turkish cuisine consists of seven regions. It is clear that this bet was made on the basis of the geographical map of Turkey. For this reason, it is important to evaluate the Turkish culinary culture separately from the geographical map of Turkey, within the framework of these factors, and to create new sections by determining the similarities and differences between the culinary cultures of the cities. As a matter of fact, in the regionalization studies on Turkey, it is mentioned that Turkey cannot be divided into regions only according to geographical criteria. Since cities that are similar in a certain feature may differ in another feature, various criteria should be used in zoning studies. From this point of view, in this study, the dishes that are frequently used in the kitchens and the materials used are chosen as criteria. Based on these criteria, a gastronomy map of Turkey was created according to the similarities and differences of the cities. In this study, the culinary culture of 81 cities within the borders of Turkey was examined in depth, the types of dishes and the materials used in the production of the dishes were subjected to content analysis. As a result of the study, 12 new regions emerged. These regions are thought to be a map for the creation of gastronomic routes in tourism. Emphasizing the diversity of gastronomic products in the regions created will affect the increase in tourist demand and will have a positive effect on promotion and marketing activities. It is thought that the creation of gastronomic routes with these regions will increase the attractiveness of the region by enabling the discovery of the unnoticed and background beauties in the cities included in the routes.