Şirket değerleme yaklaşımları ile Bıst ulaştırma endeksinde bir uygulama
Implementation in Bist transportation index with company valuation approaches
- Tez No: 814151
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Şirket değerleme, bir şirketin mali durumunu, performansını ve gelecek potansiyelini anlama için kullanılan bir süreçtir. Değerleme, şirketin varlıkları, gelirleri, nakit akışı ve büyüme potansiyeli gibi unsurların değerini belirlemeyi içermektedir. Şirket değerleme, yatırımcılar, potansiyel alıcılar veya satıcılar, şirket birleşmeleri veya satın almaları, halka arzlar veya hisse senedi seçenekleri sunma gibi durumlarda önemli bir rol oynamaktadır. Şirketlerin kendi değerlerini artırmaya yönelik hareketleri, şirketlerin değerini ölçebilen yatırımcıların bir getiri beklentisi içinde olması ve şirketlerin birleşmesi gibi konular günümüzde şirket değerleme konusunu daha da önemli hâle getirmiştir. Sermaye piyasası sektöründe ve literatürde kullanılmakta olan hâlihazırda Şirket Değerleme Yaklaşımları bulunmaktadır. Bu yaklaşımlardan bazıları çalışmaya konu olan Türk Hava Yolları A.O. şirketinin değerlemesinde kullanılmıştır. Bu tez çalışmasındaki amaç şirket değerlemesi yapılacak olan şirketin en uygun piyasa değerinin elde edilmesidir. Şirkete ait mali tablolar ve veriler Kamuyu Aydınlatma Platformundan elde edilmiştir. Elde edilen verileri kullanılarak uygun piyasa değerini tespit etmek için farklı şirket değerleme yaklaşımlarına bağlı yöntemler kullanılmıştır. İndirgenmiş nakit akımı analizinden elde edilen verilere göre, şirketin indirgenmiş nakit akımı yaklaşımıyla değeri, varlık temelli ve piyasa temelli çarpanlardan elde edilen değerlerden yüksek çıkmıştır. Şirket değerleme yaklaşımlarından elde edilen sonuçların ortalamasıyla da şirketin değeri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Company valuation is a process used to understand a company's financial health, performance, and future potential. Valuation involves determining the value of elements such as a company's assets, revenues, cash flow, and growth potential. Company valuation plays a significant role in situations involving investors, potential buyers or sellers, mergers or acquisitions, initial public offerings, or offering stock options. Factors such as a company's efforts to increase its own value, investors' expectations for returns that can measure a company's value, and corporate mergers have made company valuation even more important in today's business environment. There are currently various Company Valuation Approaches used in the capital market sector and literature. Some of these approaches have been employed in the valuation of Turkish Airlines Inc., which are the subjects of this study. The aim of this thesis study is to obtain the most appropriate market value of the company to be evaluated. The financial statements and data of the company were obtained from the Public Disclosure Platform. Methods based on different company valuation approaches have been used to determine the appropriate market value using the obtained data. According to the data obtained from the discounted cash flow analysis, the value of the company with the discounted cash flow approach is higher than the values obtained from the asset-based and market-based multipliers. The value of the company was calculated by the average of the results obtained from the company valuation approaches.