Romantik ilişkiye sahip bireylerde ilişki doyumu, öz anlayış ve mizah tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between relationship satisfaction, self compassion and humor styles in individuals with romantic relationship
- Tez No: 814161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın temel amacı romantik ilişki doyumu ile öz anlayış ve mizah tarzları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının incelenmesidir. Ayrıca romantik ilişki doyumu, mizah tarzları ve öz anlayışın cinsiyet, eğitim durumu ve ilişki süresine göre farklılık gösterip göstermediği de araştırmanın amaçları arasında bulunmaktadır. Çalışma romantik bir ilişki içerisinde olan ve 18-65 yaş aralığında bulunan 220 (%72,1) kadın, 85 (%27,9) erkek katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmış ve veri toplama aracı olarak ''İlişki Doyum Ölçeği'', ''Öz Anlayış Ölçeği'', ''Mizah Tarzları Ölçeği ile birlikte araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler; T-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), pearson momentler çarpımı korelasyonu ve regresyon analizi yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir.Elde edilen bulgular, romantik ilişki doyumu ile öz anlayış, katılımcı mizah ve kendini geliştirici mizah arasında pozitif yönde düşük düzeyde korelasyonun bulunduğunu göstermiştir. İlişki doyumu ile saldırgan mizah arasında negatif yönde anlamlı düzeyde ilişki saptanırken kendini yıkıcı mizah tarzı ve romantik ilişki doyumu arasında ise bir korelasyonun bulunmadığı belirlenmiştir. Gerçekleştirilen regresyon analizinde romantik ilişki doyumunda öz anlayış ve mizah tarzlarının anlamlı bir etkisinin bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Demografik değişkenlere yönelik yapılan analizler sonucunda ise katılımcıların romantik ilişki doyumlarının cinsiyet, eğitim durumu ve ilişki süresine göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular alanyazınla karşılaştırmalı olarak tartışılmış ve konuyla ilgili gelecekte yapılacak çalışmalar için araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine whether there is a significant relationship between romantic satisfaction, self-compassion and humor styles. The research also aims to determine whether humor styles, self-compassion, and romantic relationship satisfaction vary by gender, education level, and length of the relationship. Between the ages of 18 and 65, 220 (72.1%) women and 85 (27.9%) men who were in a romantic relationship participated in the study. Descriptive and correlational research method was used in the study and the“Relationship Satisfaction Scale”,“Self-Compression Scale”,“Humor Styles Scale”and the confidential Personal Information Form were used by the researchers as data collection tools. The data obtained from t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson product-moment correlation, and regression analysis methods wereutilized and analyzed.The findings reveal that there is a low level of positive correlation between romantic relationship satisfaction and self-compassion, participatory humor, and self-enhancing humor. While there was a substantial negative correlation between relationship satisfaction and aggressive humor, no correlation was determined between self-destructive humor and romantic relationship satisfaction. The regression analysis indicates that self-understanding and humor styles have a substantial effect on romantic relationship satisfaction. As a result of demographic variable analyses, it is discovered that participants' romantic relationship satisfaction does not differ from gender, education level, or relationship duration. The findings obtained from the research were discussed in comparison with the literature and suggestions were presented to the researchers for future studies on the subject.