Romantik ilişki yaşayan bireylerde bağlanma stili açısından ilişki doyumu ve bilinçli farkındalığın incelenmesi
Investigation of relationship satisfaction and conscious awareness in terms of attachment style in individuals in romantic relationships
- Tez No: 831272
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER BAHAYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kişinin nasıl bir yaşam sürdüğü ya da hangi değerlere sahip olduğu romantik ilişkinin başarılı olmasında oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı, romantik ilişkilerde bağlılık faktörünün önemli olması nedeniyle ilişkilerdeki doyumun nasıl sağlanacağını incelemek ve bilinçli farkındalığın gelişiminin etkilerini ortaya koymak olarak ifade edilmektedir. Yakın çevresi ile ilişki kurmak isteyen ve bunu ihtiyaç edinen insanın, ilişkilere yüklediği anlama, öneme ve ilişkinin türüne göre ilişkiler sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflandırmanın başlıklarından biri olan romantik ilişkiler, bireylerin karşılıklı olarak hissettiği sevgi, kabul gibi duyguların yanında fiziksel olarak yakınlığı da içeren bir ilişki çeşididir. Bu tür ilişkiler tamamen kendine has, öznel ilişkilerdir. Bu sebeple romantik ilişkiler birden fazla dinamikle belirlenmektedir. Bu dinamikler fiziksel ya da manevi değerleri de barındırmaktadır. Romantik ilişkileri anlamak için birçok çalışma incelenerek romantik ilişkiyi oluşturan ve bağlılığa etki eden faktörler şöyle özetlenmektedir: Cinsiyet, Yaş, Eğitim seviyesi, sevgi, saygı karşılılık vb. hem duygusal hem fizyolojik birçok faktör bulunmaktadır. Mutlu bir romantik ilişkinin belirleyicisi ilişki doyumu ile ifade edilmektedir. Üniversite öğrencileri üzerinde yapılan bir çalışmada romantik ilişki içerisindeki partnerlerin psikolojik doyumlarını belirlemedeki etkenleri tespit etmek için regresyon analizi kullanılmaktadır. Bu analiz bulguları şöyledir; romantik ilişkilerin %34,7 sinin öz saygı, kaçınmacı ve kaygılı bağlanma ile doyuma ulaştıkları gösterilmektedir. Bu analizle bağlanmanın ilişkiler açısından önemi vurgulanmaktadır. Kişilerin hayatlarında olup biten somut ya da soyut birçok olayı fiziki ve zihnen anlamlandırabilmesi bilinçli farkındalık olarak ifade edilmektedir. Bilinçli farkındalık, kişinin ilişkilerinde ayırt edici olabilmesi ve romantik ilişkilerindeki durumu anlamlandırarak hayatını olumlu sürdürmesi için oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
What kind of life a person leads or what values he or she has is very important in the success of a romantic relationship. The aim of this study is to examine how to provide satisfaction in relationships and to reveal the effects of the development of mindfulness, since the commitment factor is important in romantic relationships. Relationships are classified according to the meaning, importance and type of relationship that people who want and need to establish a relationship with their close environment attribute to them. Romantic relationships, one of the titles of this classification, are a type of relationship that includes physical intimacy as well as mutual feelings of love and acceptance. Such relationships are completely idiosyncratic, subjective relationships. For this reason, romantic relationships are determined by more than one dynamic. These dynamics also contain physical or spiritual values. In order to understand romantic relationships, many studies are examined and the factors that make up the romantic relationship and affect the commitment are summarized as follows: Gender, Age, Education level, love, respect, etc. There are many factors, both emotional and physiological. The determinant of a happy romantic relationship is expressed by relationship satisfaction. In a study conducted on university students, regression analysis is used to determine the factors in determining the psychological satisfaction of romantic partners. The findings of this analysis are as follows; It has been shown that 34.7% of romantic relationships are satisfied with self-esteem, avoidant and anxious attachment. This analysis emphasizes the importance of attachment in terms of relationships. Being able to physically and mentally make sense of many concrete or abstract events that happen in people's lives is expressed as conscious awareness. Conscious awareness is very important for a person to be distinctive in his relationships and to continue his life positively by making sense of the situation in his romantic relationships.