Romantik ilişkisi olan bireylerde çocukluk dönemi bağlanma stilleri ile romantik ilişki doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between childhood attachment styles and romantic relationship satisfaction in individuals with romantic relationship
  1. Tez No: 811662
  2. Yazar: EZGİ AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Gerçekleştirilen çalışmanın amacı çocukluk dönemi bağlanma stillerinin romantik ilişki doyumu üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırma örneklemini 192 kadın 115 erkek olmak üzere toplam 307 romantik ilişkiye sahip olan yetişkin oluşturmaktadır. Araştırma verileri“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri I (YİYE I)”ve“İlişki Doyumu Ölçeği (İDÖ)”ile elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. Gruplu değişkenler arasındaki ilişki ki-kare analizi ile test edilmiştir. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında t-testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında, Tek yönlü (One way) Anova testi kullanılmıştır. Anova testi sonrasında farklılıkları belirlemek üzere tamamlayıcı post-hoc analizi olarak Scheffe testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, bağlanma stili ile romantik ilişki doyumu arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. İlişki doyumu düzeyinin belirleyicisi olarak kaygı ve kaçınma ile arasındaki ilişkinin güçlü olduğu görülmüştür. Katılımcıların ilişki doyumlarının ortalama üstünde olduğunu ve gerçekleştirilen analiz neticesinde ilişki doyumu ile kaçınan bağlanma arasında negatif yönde ve orta düzeyde, ilişki doyumu ile kaygılı bağlanma arasında negatif yönde ve düşük düzeyde, ilişki doyumu ile yakın ilişkilerde yaşayış envanteri arasında negatif yönde ve düşük düzeyde, kaçınan bağlanma ile kaygılı bağlanma arasında pozitif yönde ve orta düzeyde, kaçınan bağlanma ile yakın ilişkilerde yaşayış envanteri arasında pozitif yönde ve orta düzeyde, yakın ilişkilerde yaşayış envanteri ile kaygılı bağlanma arasında pozitif yönde ve yüksek düzeyde anlamlı ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the effect of childhood attachment styles on romantic relationship satisfaction. The sample of the research consists of a total of 307 adults, 192 women and 115 men, who have romantic relationships. The research data were obtained with the“Experiences in Close Relationships Inventory I (YRI I)”and the“Relationship Satisfaction Scale (IRS)”. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Windows 22.0 program. Number, percentage, mean and standard deviation were used as descriptive statistical methods in the evaluation of the data. The relationship between grouped variables was tested by chi-square analysis. The t-test was used to compare quantitative continuous data between two independent groups, and the One-way Anova test was used to compare quantitative continuous data between more than two independent groups. Scheffe test was used as a complementary post-hoc analysis to determine the differences after the Anova test. According to the results of the study, a significant relationship was found between attachment style and romantic relationship satisfaction. It has been observed that the relationship between anxiety and avoidance as determinants of relationship satisfaction is strong. It was found that the relationship satisfaction of the participants was above the average, as a result of the analysis, the negative and moderate level of relationship satisfaction and avoidant attachment, the negative and low level between relationship satisfaction and anxious attachment, the negative and low level of avoidant attachment between relationship satisfaction and living in close relationships inventory. There was a positive and moderate relationship between avoidant attachment and the living inventory in close relationships, a positive and moderate relationship between life expectancy and anxious attachment in close relationships, and a positive and highly significant relationship between life inventory in close relationships and anxious attachment.