Spor kulübü yöneticilerinin ımpostor sendromu düzeylerinin belirlenmesi
Determining the impostor syndrome levels of sports club managers
  1. Tez No: 814165
  2. Yazar: BERAT YAŞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞENTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma spor kulübü yöneticilerinin impostor sendromu düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında anket yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmaya 211 katılımcı katılmıştır. Ancak kadın katılımcıların sayısı 7 kişi olduğu ve yapılan normallik testlerinde normal dağılımı bozduğu için veriler içerisinden çıkartılarak sadece 204 erkek katılımcının verileri kullanılmıştır. İki bölümden oluşan anket formunun birinci bölümünde katılımcıların demografik bilgilerine ulaşmak için“kişisel bilgi formu (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, yöneticilikte toplam çalışma süresi ve kulüpteki görev)”yer almıştır. Anketin ikinci bölümünde ise“Impostor Profil Ölçeği-31 (IPP31)”kullanılmıştır. Impostor Profil Ölçeği İbrahim, Münscher ve Herzberg (2020) tarafından geliştirilen IPP31 ölçeği pratikte uygulanabilmesi için teorik olarak altı farklı ölçekten kurgulanmış 31 maddeden oluşan ve çok boyutlu bir ölçektir. Anket katılımcılara katılım taleplerine göre Google form veya yazılı materyal olarak sunulmuştur. Araştırmada elde edilen verilerin analizi SPSS 25.0 istatistik programı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan elde edilen bulgular doğrultusunda verilen cevapların aritmetik ortalamaları, standart sapma ve standart hataları, minimum ve maksimum değerleri hesaplanmıştır. Araştırmada uygulanacak yapılacak anket uygulamalarından elde edilecek veriler %95 güven aralığında ve 0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiş, Kolmogorov-Smirnov testi uygulanarak anlamlılık düzeyi belirlenmiştir. Verilerinin normal dağılım gösterip göstermediğinin değerlendirilmesinde basıklık (kurtosis) ve çarpıklık (skewness) değerleri dikkate alınmış ve -1.5 ile +1.5 aralığında bulunması nedeniyle normallik varsayımının karşılandığı sonucuna ulaşılmıştır. Değişkenlerin değerlendirilmesinde ise Tek Yönlü Varyans Analizi (Anova) uygulanmış, anlamlı fark gösteren sonuçlarda farkın nereden kaynaklandığını belirlemek için ise Bonferonni post-hoc testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda impostor sendromu ve cinsiyet, eğitim durumu, yöneticilikte toplam çalışma süresi ve kulüpteki görevine göre gruplar arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the level of impostor syndrome of sports club managers. Questionnaire method was used to collect the research data. 211 participants participated in the research. However, since the number of female participants was 7 and they disrupted the normal distribution in the normality tests, they were excluded from the data and only the data of 204 male participants were used. The first part of the questionnaire, which consists of two parts, included a“personal information form (gender, age, education level, total working time in management and position in the club)”to obtain demographic information of the participants. In the second part of the questionnaire,“Impostor Profile Scale-31 (IPP31)”was used. The Impostor Profile Scale (IPP31) developed by Ibrahim, Münscher and Herzberg (2020) is a multidimensional scale consisting of 31 items theoretically constructed from six different scales to be applied in practice. The questionnaire was presented to the participants as Google form or written material according to their participation requests. The analysis of the data obtained in the research was carried out with the SPSS 25.0 statistical program. In line with the findings obtained from the participants, arithmetic averages, standard deviations and standard errors, minimum and maximum values of the answers given were calculated. The data to be obtained from the questionnaire applications to be applied in the research were evaluated at 95% confidence interval and 0.05 significance level, and the significance level was determined by applying the Kolmogorov-Smirnov test. Kurtosis and skewness values were taken into consideration in the evaluation of whether the data showed normal distribution or not, and it was concluded that the normality assumption was met since it was found in the range of -1.5 and +1.5. In the evaluation of the variables, One-Way Analysis of Variance (Anova) was applied, and Bonferonni post-hoc test was applied to determine the source of the difference in the results showing a significant difference. As a result of the research, it was seen that there was no significant difference between the groups according to impostor syndrome and gender, education level, total working time in management and position in the club.