Yenilenebilir enerji ve uluslararası ticaretin çevresel etkilerinin karbon ayak izi üzerinden değerlendirilmesi: Seçilmiş Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri örneği
Evaluation the environmental effects of renewable energy and international trade through carbon footprint: A case of selected Middle East and North African countries
- Tez No: 814164
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Yenilenebilir enerji kavramı birçok araştırmacının ilgisi çeken bir konudur. Özellikle dünya tarihinde yaşanan ve yaşanmakta olan fosil yakıtların neden olduğu enerji krizleri ve bu yakıtların çevreyi olumsuz etkilemesi yenilenebilir enerjiyle ilgili çalışmaların artmasına neden olmuştur. Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri yenilenebilir enerji kaynakları bakımından oldukça yüksek bir potansiyele sahip olmasına karşın henüz bunun küçük bir kısmını kullanmaktadır. Bu çalışmada Orta Doğu ve Kuzey Afrika Ülkelerinin ticari dışa açıklık ve yenilenebilir enerji tüketiminin karbon ayak izi (KAİ) büyüklüğü üzerindeki etkileri, panel veri yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında değişkenlere ait 1990-2017 dönemi yıllık verileri kullanılmıştır. Ampirik sonuçlara göre değişkenler arasında uzun dönemli denge ilişkisi olduğu ve karbon ayak izinin bağımlı değişken olduğu eşbütünleşme tahmincilerinin hesaplanan katsayılarına göre yenilenebilir enerji tüketiminin negatif, ticari açıklık değişkeninin ise pozitif etkide bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of renewable energy is a distinguished subject for many researchers. The energy crises caused by fossil fuels throughout history, as well as their negative impact on the environment, have led to an increase in studies related to renewable energy. Despite the significant potential of renewable energy sources in the Middle East and North Africa countries, only a small fraction of it is currently being utilized. In this study, the effects of trade openness and renewable energy consumption on the carbon footprint (CF) size of Middle East and North African countries were investigated using panel data methodology. The empirical part of the study utilized annual data from 1990 to 2017 for the variables. According to the empirical results, a long-run equilibrium relationship was found among the variables, and it was determined that renewable energy consumption had a negative effect while the trade openness variable had a positive effect on the carbon footprint, as indicated by the estimated coefficients of the cointegration estimators.