Assessment of job stress experienced by nurses working in oncology units
Onkoloji birimlerinde çalışan hemşirelerin yaşadıkları iş stresinin incelenmesi
- Tez No: 814193
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Onkoloji hemşireliği personeli günlük işlerinde birçok zorlukla karşı karşıya kaldığı için hemşirelik mesleği en stresli mesleklerden biridir, Çok sayıda hemşire işyerinde yüksek düzeyde mesleki gerginlik yaşamaktadır. Stresli işyerleri ve görevlerin bir sonucu olarak, stres hemşirelerin hastane koğuşlarındaki davranışlarını etkiler. Mesleki stres, çalışanların sağlığı ve refahının yanı sıra yaşam kalitesi ve aile yaşamı, iş tatmini, yıpranma ve işten devamsızlıkları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Uzun çalışma saatleri, hastane çalışanları arasındaki ilişkilerin kalitesi, yetersiz denetim, kötü bir çalışma ortamı ve ağır bir yük gibi işle ilgili streste açıkça önemli olan faktörleri göz ardı etmek giderek zorlaşmaktadır. Ek olarak, sıcaklık, aydınlatma ve gürültü seviyeleri de dahil olmak üzere fiziksel ortam, hastane personelinin stres seviyeleri üzerinde önemli etkilere sahiptir. Irak'ta Dhi Qar ve Necef vilayetlerinde yürütülen, onkoloji birimlerinde çalışan (220) hemşirenin yer aldığı kesitsel çalışmamızda, verilerin toplanmasında sosyo-demografik anket ve Algılanan stres ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Windows 25.0 için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) adlı istatistiksel yazılım paketi kullanılmıştır. İkiden fazla bağımsız grubun karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi, iki bağımsız grup arasındaki fark için bağımsız t testi, fark olduğunda fark yaratan grubu tanımlamak için Bonferroni kullanılmıştır. Kullanılan veriler normal dağılıma uygunluk açısından test edilmiştir. Normal dağılıma uygunluğu Q-Q Plot çizimi ile incelenebilir. Ayrıca kullanılan verilerin normal dağılımı çarpıklık ve kurtoz değerlerinin ±3 arasında olmasına bağlıdır. Kantitatif veriler normal olarak dağıtılmış verilerle karşılaştırılırken, iki bağımsız grup arasında bir fark olup olmadığını belirlemek için bağımsız t testleri, ikiden fazla bağımsız grubu karşılaştırmak için tek yönlü varyans analizleri ve farklılıktan sorumlu olan grubu tanımlamak için Bonferroni kullanılmıştır. Ortalama algılanan stres ölçeğinin 29,72 olduğu yüksek stres oranı bulunmuş, strese neden olan en önemli faktörler arasında hemşirelik personelinin yetersizliği, çalışma sırasındaki hatalar, deneyim yetersizliği ve hemşire personeli ile hasta yakınları arasındaki pozitif olmayan ilişkinin yanı sıra eğitim kursları ve teşviklerin yetersizliği ve ilk etapta hemşirelik mesleğinde çalışma isteğinin olmaması yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The nursing profession is one of the most stressful professions, as the oncology nursing staff faces many challenges in their daily work , Numerous nurses experience elevated levels of occupational tension at work. As a result of stressful workplaces and duties, stress influences the conduct of nurses on hospital wards. Occupational stress has a significant impact on the health and well-being of employees, as well as their quality of life and family life, job satisfaction, attrition, and absences from work. It is becoming increasingly difficult to disregard the factors that are plainly significant in work-related stress, such as lengthy working hours, the quality of relationships between hospital workers, inadequate supervision, a poor work environment, and a heavy burden. In addition, the physical environment, including temperature, illumination, and noise levels, has significant effects on the stress levels of hospital staff . In our cross-sectional study, which included (220) nurses working in oncology units, conducted in Dhi Qar and Najaf governorates in Iraq, socio-demographic questionnaire and a Perceived stress scale were used to gather the data. The statistical software package SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 was used to analyze the data. One-way analysis of variance was used for the comparison of more than two independent groups, independent t test was used for the difference between two independent groups, and Bonferroni was used to identify the group that made a difference when there was a difference. The data used were tested for conformity to normal distribution. Conformity to normal distribution can be examined with Q-Q Plot drawing . In addition, the normal distribution of the data used depends on the skewness and kurtosis values being between ±3 . When comparing quantitative data with normally distributed data, independent t tests were used to determine whether there was a difference between two independent groups, one-way analyses of variance were used to compare more than two independent groups, and Bonferroni was used to identify the group that was responsible for the difference. A high stress ratio was found, where the average perceived stress scale was 29.72, Among the most important factors causing stress was the inadequate nursing staff, mistakes during work, shortage of experience, and the non-positive relationship between nurses staff and the patient's relatives, in addition to the lack of training courses and incentives, and the lack of desire to work in the nursing profession in the first place.