Digital twin of UAV: İmage processing in different virtual environments
İHA'nın dijital ikizi: Farklı sanal ortamlarda görüntü işleme
  1. Tez No: 814205
  2. Yazar: SAMET AKÇAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İCLAL ÇETİN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Uçak Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dijital ikiz kavramı son yıllarda giderek önemini arttırmakta ve bu alanda yapılan akademik çalışmalar yaygınlaşmaktadır. Dijital ikiz kavramı otomasyon, sanal gerçeklik, ve havacılık alanında özellikle insansız hava araçlarında kullanılmaktadır. Test süreçlerindeki maliyetler ve riskler göz önüne alındığında dijital ikize bağlı simülasyon ortamlarının geliştirilmesi kaçınılmazdır. Bu çalışmada, dijital ikiz yaklaşımı kullanılarak çok rotorlu mikro insansız hava aracı tasarlanmıştır. Tasarlanan bu araç, oyun geliştirme motoru olan Unreal yazılımıyla oluşturulan farklı ortam koşullarındaki sanal ortamda uçurulmuş ve üzerindeki sanal kamera yardımıyla görüntü elde edilmişitir. Bu görüntüler, derin öğrenme teknikleri kullanan YOLO mimarisi ile işlenerek yapay sinir ağları eğitilmiş. Eğitilen model ile birbirinden farklı nesneler üzerinde nesne tespit çalışması yapılmıştır. Bu sayede farklı ortam koşullarının farklı nesnelerin tespitindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of the digital twin has gained increasing importance in recent years, and academic studies in this field have become widespread. The digital twin concept finds applications in automation, virtual reality, and aviation, particularly in unmanned aerial vehicles (UAVs). To address the costs and risks associated with testing processes, the development of simulation environments connected to the digital twin is inevitable. In this study, a digital twin approach was employed to design a multi-rotor micro-unmanned aerial vehicle. The designed vehicle was tested in a virtual environment created using the Unreal game development engine, simulating various environmental conditions. The vehicle was equipped with a virtual camera, allowing for image acquisition. These images were processed using the YOLO architecture, leveraging deep learning techniques to train artificial neural networks for object detection. Tests conducted with the different objects and the different environment are investigated with its effects.