3 boyutlu iç mekan haritalama ve dijital ikiz oluşturma; Sarayönü yeraltı şehri örneği
3d interior mapping and digital twin creation; The case of Sarayönü underground city
- Tez No: 938336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH VARLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Son zamanlarda, Lazer Tarama ve İnsansız Hava Araçları (İHA) teknolojisinin gelişmesi ile beraber, üç boyutlu bina modelleme, üç boyutlu arazi modelleme, üç boyutlu arazi modellerinden ölçü alma gibi işlemler mühendislik kuruluşlarında daha çok kullanılmaya başlanmıştır. Üç boyutlu verilerin üretimi, bilginin, görsel verilerle beraber desteklenerek daha iyi anlaşılabilir hale getirilmesi açısından popüler hale gelmiştir. Günümüzde, özellikle Belediyeler, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve diğer mühendislik kuruluşları, dijital ikiz kavramı üzerinde daha çok durmaya başlamış ve yapılara ait 3 boyutlu modelleri hava fotogrametrisi veya Lazer Tarama teknolojisinden faydalanarak üretmeye ve kent bilgi sistemlerinde yapıların üç boyutlu modelleri ile beraber binalara ilişkin sözel bilgileri de birlikte sunmaya başlamıştır. Bu çalışmada, Konya İli, Sarayönü İlçesi, Yukarı Mahalle sınırları içinde keşfedilen Sarayönü Yeraltı Şehrinin Lazer Tarama teknolojisi ile dijital ikiz modelinin oluşturulması ve İHA fotogrametrisi ile oluşturulan yeryüzü modeli ile çakıştırılarak elde edilen dijital ikiz verilerinin değerlendirmesi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Recently, with the advancement of Laser Scan and Unmanned Aerial Vehicle (UAV) technology, processes such as three-dimensional building modeling, terrain modeling, and obtaining measurements from three-dimensional terrain models have begun to be more widely used in engineering organizations. The production of three-dimensional data has become popular in terms of making information more understandable by being supported with visual data. Nowadays, especially municipalities, the Ministry of Environment, Urbanization, and Climate Change, the Ministry of Culture and Tourism, and other engineering organizations have started to focus more on the concept of the digital twin and have begun to produce three-dimensional models of structures using photogrammetry or Laser Scan technology and to present verbal information related to buildings alongside the three-dimensional models in urban information systems.