Ankara ve çevresindeki kenelerde Babesia türlerinin araştırılması
Investigation of Babesia species in ticks in Ankara and its surroundings
- Tez No: 814206
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANUÇİÇEK YÜCESAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Parazitolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
TUNÇER, Sinem. Ankara ve Çevresindeki Kenelerde Babesia Türlerinin Araştırılması, Yüksek Lisans, Çankırı, 2023 Kene kaynaklı hastalıklar, dünyanın birçok bölgesinde önemli sağlık ve hayvan yönetimi problemlerine yol açmaktadır. Ülkemizin coğrafik konumu, iklim koşulları, hayvan yönetim sistemleri, hayvanların kene enfestasyonları, kenelerle bulaşan hastalıklara karşı bulaşıcılığı artırmaktadır. Dünya çapında parazit orijinli patojenler, insanları, çiftlik ve yabani hayvanları enfekte etmektedirler. Bu patojenler, vektör keneler vasıtasıyla da taşınmaktadır. Kenelerin mekanik ve biyolojik vektör olarak taşıdıkları hastalıkları aktarmakta önemli bir yerleri olduğunun göz önünde bulundurulması gereken bir konudur. Kene kaynaklı Babesia türleri, kesin konakçı (kan emici bir omurgasız) ve ara konakçı (bir omurgalı) arasında yaşam döngüsüne sahip Apicomplexa filumundan parazitlerdir. Türkiye; iklimi, yüzey şekli ve bitki örtüsü bakımından kenelerin yerleşip biyolojik aktivitelerini devam ettirebileceği bir ülkedir. Babesiosis hayvanlarda yüksek ateş, sarılık, hemoglobinüri ile seyreden ve tedavi edilmediği takdirde felç ve ölümlere sebep olabilen bir hastalıktır. Bu tez çalışmasında Ankara ve çevresindeki tabiat ve konaklardan toplanan kenelerde önemli ekonomik kayıplara sebep olan, Babesiosis hastalığının varlığı ve yaygınlığının moleküler yöntemlerle araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada Ankara merkez ve ilçeleri ile komşu illerden toplanan 191 kene üzerinde 18S rRNA geni kullanarak konvansiyonel PCR çalışılmış olup pozitifliği tespit edilen örnekler için sekans analizi yapılmıştır. Çalışma sonucu 4 örnek pozitif (4/191) (%2,1) bulunmuştur. Bunların 1 tanesi Babesia bigemina, 2 tanesi Babesia ovis, 1 tanesi Babesia spp., olarak değerlendirilmiştir. Sekans çalışması Sanger sekans yöntemi ile yapıldığından Babesia spp. olarak tanımlanan Babesia türlerinin tanımlamaları daha sonra ileri yöntemlerle yapılacaktır. Babesia bigemina, Ankara'nın Çubuk ilçesideki insandan alınan erkek H. aegyptium kenesinde, 2 tane B. ovis' den birisi Ankara ili insandan alınan erkek R. sanguineus kenesinde, diğeri Eskişehir ili keçiden alınan erkek R. sanguineus kenesinde, 1 tane Babesia spp., Tokat ili Ixodes spp. (nimf) kenesinde belirlendi. Babesiossis'in vermiş olduğu ekonomik kayıplar göz önünde bulundurularak bu hastalığın önlenmesine karşı kontrol stratejileri geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
TUNÇER, Sinem. Investigation of Babesia Species in Ticks in Ankara and Its Surroundings, Master, Çankırı, 2023. Tick-borne diseases cause significant health and animal management problems in many parts of the world. The geographical location of our country, climatic conditions and animal management systems make animals susceptible to tick infestations and tick-borne diseases. Worldwide, pathogens of parasitic origin infect humans, farm and wild animals. These pathogens are also transmitted by vector ticks. It should be taken into account that ticks have an important place in transmitting the diseases they carry as mechanical and biological vectors. Tick-borne Babesia species are parasites from the phylum Apicomplexa with a life cycle between a definitive host (a bloodsucking invertebrate) and an intermediate host (a vertebrate). On the other hand, Turkey is a country where ticks will settle and continue their biological activities in terms of climate, surface shape and vegetation. Babesiosis is a disease that is characterized by high fever, jaundice, hemoglobinuria in animals and causes paralysis and death if left untreated. In this thesis, it is aimed to investigate the presence and prevalence of Babesiosis disease, which causes significant economic losses in ticks collected from nature and hosts in and around Ankara by molecular methods. In this study, conventional PCR was performed using 18S rRNA gene on 191 ticks collected from Ankara center and its districts and neighboring provinces, and sequence analysis was performed for samples that were found to be positive. Study result was 4 positive (4/191) 2.1%; 1 of them was found as Babesia bigemina, 2 of them as Babesia ovis, and 1 of them as Babesia spp. Since the sequence study was performed with the Sanger sequence method, Babesia spp. identifications of Babesia species defined as will be done by advanced methods. Babesia bigemina was found in male H. aegyptium tick from human in Çubuk district of Ankara, 2 B. ovis in male R. sanguineus tick, one from Ankara province human, the other in male R. sanguineus tick from Eskişehir province goat, 1 Babesia spp., Tokat province Ixodes spp. (nymph) tick. Considering the economic losses caused by babesiossis, control strategies should be developed against the prevention of this disease.