Yalın üretim tekniklerinin Endüstri 4.0 ve araçları ile ilişkisi ve savunma sanayii'nde bir uygulama
The relationship of lean manufacturing techniques with Industry 4.0 and its tools and an application in the defense industry
- Tez No: 814232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Endüstri 4.0 kavramı, teknolojinin hızla gelişmesi ile üretim faaliyetinin her aşamasında dijitalleşmenin benimsenerek iş süreçlerinin iyileştirilmesidir. Yalın üretim terimi, ürünün üretilmesinden teslimatına kadar gerçekleştirilen iş süreçlerin bütününde bütün israfların ortadan kaldırılmasıdır. Üretim sürecinde yalın üretim tekniklerinin benimsenerek israfların ortadan kaldırılması ve bu tekniklere Endüstri 4.0'ın ile sunulan araçların entegre edilmesi işletmelere birçok avantaj sağlayacaktır. Bu avantajlar, üretim maliyetlerinin düşürülmesi, müşteri memnuniyetinin artırılması, süreçlerin iyileştirilmesi bu sayede verimliliğin artırılması ve müşteri taleplerine hızlı şekilde karşılayabilme olarak sıralanabilir. Tez çalışmasının temeli, Endüstri 4.0 ve araçları ile yalın üretim teknikleri arasındaki ilişkinin varlığının ortaya çıkarılmasına dayanmaktadır. Bu çalışmada yalın üretim sistemi ve teknikleri ile Endüstri 4.0 ve araçlarına yönelik literatür incelenmiştir Aynı zamanda Türkiye'nin Savunma Sanayii sektöründe yer alan Elektro-Optik alanında faaliyet gösteren işletmelere yalın üretim teknikleri ile Endüstri 4.0 ve araçlarını uygulama düzeylerini ölçmek, bu iki kavram arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla anket uygulanmıştır. Çalışmada yalın üretim ve Endüstri 4.0'a yönelik farkındalığın artması ve Savunma Sanayii sektörüne olumlu yönde katkı sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of Industry 4.0 is the improvement of business processes by adopting digitalization at every stage of production activity with the rapid development of technology. The term lean manufacturing is the elimination of all wastes in the entirety of the business processes carried out from the production of the product to its delivery. By adopting lean production techniques in the production process, eliminating waste and integrating the tools offered with Industry 4.0 to these techniques will provide many advantages to enterprises. These advantages can be listed as reducing production costs, increasing customer satisfaction, improving processes, thereby increasing efficiency and being able to meet customer demands quickly. The basis of the dissertation work is based on Deciphering the existence of the relationship between Industry 4.0 and its tools and lean production techniques. In this study, we examined the literature for vehicles with Industry 4.0 and lean production techniques in the system and at the same time, Turkey's defense industry in the sector of Electro-optic Industry 4.0 and lean manufacturing techniques and tools for businesses that operate in the area to assess the application level, completed the questionnaire in order to reveal the relationship between these two concepts. In the study, it is aimed to increase awareness about lean production and Industry 4.0 and to contribute positively to the Defense Industry sector.