Mobil alışveriş uygulamalarında deneyimsel pazarlama yöntemi: Artırılmış gerçeklik uygulamalarının teknoloji kabul modeli ile incelenmesi
Experiential marketing method in mobile shopping applications: Examination of augmented reality applications with technology acceptance model
  1. Tez No: 814242
  2. Yazar: ELİF SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZIM ZİYA PERDAHÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, pazarlama alanında kullanıcı deneyimi kavramının ortaya çıkmasıyla birlikte, tüketici davranışlarının anlaşılmasının önemini vurgulamaktadır. Günümüzde çevrimiçi alışveriş uygulamalarının yaygınlaşmasıyla birlikte, artırılmış gerçeklik (AG) teknolojisinin kullanımı da kullanıcı deneyimini iyileştirmek için önemli bir araç haline gelmiştir. Bu nedenle,“Houzz”adlı alışveriş uygulaması üzerinde yürütülen bu çalışmada, Genişletilmiş Teknoloji Kabul Modeli (GTKM) kullanılarak AG teknolojisiyle kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesine yönelik bulgular incelenmektedir. AG teknolojilerinin çevrimiçi alışveriş üzerinde nasıl etkileri olduğu araştırılmaktadır. Araştırmada, Algılanan Fayda (AF), Algılanan Kullanım Kolaylığı (AKK), güvenlik, donanım, teknik destek gibi Dışsal Faktörler (DF), Kullanıcı Arayüzü (KA), Erişilebilirlik (E), Tutum (T) ve Memnuniyet (M) faktörleri ölçülmektedir. Bu faktörler, çevrimiçi alışveriş deneyiminin farklı yönlerini ve deneyimi etkileyen unsurları temsil etmektedir. Anket ifadeleri, teknoloji kabul modeli temel alınarak hazırlanan mevcut literatürden elde edilen bilgilere dayanmaktadır. Anket, 5'li Likert ölçeği kullanılarak tasarlanmış ve toplamda 32 ifadeden oluşmaktadır. Toplam 215 katılımcıdan geçerli anket yanıtları elde edilmiştir. Araştırmanın bulguları, teknoloji kabul modeli ile uyumlu sonuçlar ortaya koymaktadır. Artırılmış gerçeklik teknolojisinin kullanımının çevrimiçi alışveriş deneyimini geliştirmek ve tüketici memnuniyetini artırmak üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmektedir. Algılanan fayda, algılanan kullanım kolaylığı, güvenlik, donanım, teknik destek gibi faktörlerin kullanıcıların tutumunu ve memnuniyetini olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Bu bulguların, akademik araştırmalara ve endüstriye katkı sağlayarak uygulama geliştiricilerine rehberlik edebileceği düşünülmektedir. Artırılmış gerçeklik teknolojisinin kullanıcı deneyimini iyileştirmede etkili bir araç olduğu, AG ile kurulan pazarlama stratejilerinin ve kullanıcı odaklı tasarımın kullanıcılar açısından önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study emphasizes the importance of understanding consumer behavior with the emergence of the concept of user experience in the field of marketing. Today, with the spread of online shopping applications, the use of augmented reality (AR) technology has also become an important tool to improve the user experience. For this reason, in this study conducted on a shopping application called“Houzz”, the findings on improving user experience in AR technology through an Extended Technology Acceptance Model (ETAM) are examined. In the study, Perceived Usefulness (PU), Perceived Ease of Use (PEOU), External Factors (EF) such as security, hardware, technical support, User Interface (UI), Accessibility (AC), Attitude (AT) and Satisfaction (S) factors are measured. . These factors represent different aspects of the online shopping experience and factors that affect the experience. Questionnaire statements are based on information from the available literature prepared on the basis of the technology acceptance model. The questionnaire was designed using a 5-point Likert scale and consists of 32 statements in total. With the collected survey data, valid survey responses were obtained from 215 participants. The findings of the research reveal results that are compatible with the technology acceptance model. It is seen that the use of augmented reality technology has positive effects on improving the online shopping experience and increasing consumer satisfaction. It has been determined that factors such as perceived usefulness, perceived ease of use, security, hardware, and technical support positively affect the attitude and satisfaction of users. It has been determined that users perceive that they gain more benefits by using AR technology and that the experience becomes easier and more enjoyable. These findings can guide application developers by contributing to academic research and industry. It is emphasized that augmented reality technology is an effective tool in improving the user experience, and the importance of marketing strategies established with AR and user-oriented design for users.