Diyabetik ayak yaralarında etken mikroorganizmaların ve antimikrobiyal duyarlılık paternlerinin araştırılması
Investigation of microorganisms and antimicrobial susceptibility patterns in diabetic foot wounds
- Tez No: 814277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH MAÇİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Diabetes mellitus (DM), yaşam boyu süren, akut ve kronik komplikasyonları beraberinde getiren toplumsal bir hastalıktır. Kronik komplikasyonları fiziksel, zihinsel ve ekonomik yüke neden olur. Diyabetik ayak (DA), ülserasyon, enfeksiyon ve gangren gibi diyabete bağlı bir dizi alt ekstremite komplikasyonlarını tanımlayan klinik terimdir ve kardiyovasküler hastalıktan sonra en sık görülen tipik DM komplikasyonudur. Diyabetik ayak yarası (DAY) zayıf glisemik kontrol, nöropati, periferik vasküler hastalık veya kötü ayak bakımı sonucu olup, ayak osteomiyeliti ve alt ekstremite ampütasyonunun en sık nedenlerinden biridir. Bu çalışmadaki amaç diyabetik ayak enfeksiyonu (DAE)'nda etken aerob, anaerop bakteriler ve mantarların prospektif olarak araştırılmasıdır. Aynı zamanda DAY kültürlerinden elde edilen etken mikroorganizmaların antimikrobiyal duyarlılıkları araştırılacak olup, bununla da tedaviye katkı sağlanması, hasta bakım masraflarının azaltılması ve ampütasyon gibi ciddi komplikasyonların önlenmesi amaçlanmaktadır. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne 1 Mart 2022 – 1 Nisan 2023 tarihleri arasında başvuran tip 2 DM'li 50 hastadan alınan 59 örnek çalışmaya dahil edilmiştir. 59 örneğin 44'ünde üreme saptanırken 15 örnekte ise üreme olmadı. Üreme saptanan 44 örnekten toplam 57 mikroorganizma saptandı. Mikroorganizmaların tür düzeyinde tanımlanması ve antimikrobiyal duyarlılık testleri için BD Phoenix TM otomatize sistem kullanılmıştır. Anaerob mikroorganizmaların antimikrobiyal duyarlılığı gradyan E- test yöntemiyle test edilmiştir. Çalışma sonucuna göre DAE'de en sık (%65) etken Gram-negatif aerob bakteriler olup, bunların büyük çoğunluğu (%65) çoklu ilaca dirençli (MDR) olarak saptanmıştır. Monomikrobiyal enfeksiyon nedeni olarak en sık S. aureus izole edilmiş ve MRSA oranı % 27 olarak bulunmuştur. Çalışmanın sonuçları Gram-pozitif etkenlere vankomisin, teikoplanin ve linezolidin en etkili antibiyotikler olduğunu göstermiştir. Gram-negatif etkenlere karşı en etkili antibiyotikler ise seftolozan/tazobaktam, piperasilin/tazobaktam, meropenem, ertapenem, kolistin ve amikasin olarak bulunmuştur. Ampirik tedavi Pseudomonas cinsi bakterilere etki edecek kadar geniş Gram-negatif etkinliğe sahip olmalı ve Gram-pozitif kokları da kapsamalıdır. Çalışmamızda DM'li hastalarda yüksek mikroorganizma izolasyon oranı ve antibiyotik direnç oranları saptanmıştır. Gram-negatif etkenlerin büyük çoğunluğunun MDRO'lardan oluştuğu dikkate alındığında akılcı antibiotik kullanımının önemi bir kez daha ortaya çıkar. Tüm bu bulgular ışığında ülkemizde diyabetik ayak merkezleri sayısının arttırılması ve ayak bakımı eğitiminin verilmesi büyük önem arzetmektedir. Bu konuda çalışacak olan sağlık personellerinin düzenli eğitimler alması ve toplumu bilinçlendirmesi DM komplikasyonlarının yıkıcı etkilerini azaltabilir. Diyabetin yaşam tarzı değişikliklerine bağlı %80 önlenebilir bir hastalık olduğu dikkate alınmalı ve sağlıklı hayat tarzı konusunda toplumsal bilinçlendirmenin önemi vurgulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) is a lifelong social disease accompanied by acute and chronic complications. Chronic complications cause physical, mental and economic burden. Diabetic foot (DF) is the clinical term describing a series of diabetes-related lower extremity complications such as ulceration, infection, and gangrene, and is the most common typical complication of DM after cardiovascular disease. Diabetic foot ulcer (DFU) is the result of poor glycemic control, neuropathy, peripheral vascular disease or poor foot care and is one of the most common causes of foot osteomyelitis and lower extremity amputation. The aim of this study is to prospectively investigate the causative aerobic, anaerobic bacteria and fungi in diabetic foot infection (DFI). At the same time, the antimicrobial susceptibility of the causative microorganisms obtained from DFU cultures will be investigated, with the aim of contributing to treatment, reducing patient care costs and preventing serious complications such as amputation. 59 samples taken from 50 patients with type 2 DM who applied to Selcuk University Medical Faculty Hospital between March 1, 2022 and April 1, 2023 were included in the study. Growth was detected in 44 of 59 specimens, while growth did not occur in 15 specimens. A total of 57 microorganisms were detected from 44 samples with growth. The BD Phoenix TM automated system was used for species-level identification of microorganisms and antimicrobial susceptibility testing. The antimicrobial susceptibility of anaerobic microorganisms was tested with the gradient gradient test method. According to the results of the study, the most common (65%) causative agent in DAE was Gram-negative aerobic bacteria, and the majority of them (65%) were found to be multi-drug resistant (MDR). S. aureus was the most common cause of monomicrobial infection, and the rate of MRSA was found to be 27%. The results of the study showed that vancomycin, teicoplanin and linezolid were the most effective antibiotics against Gram-positive agents. The most effective antibiotics against gram-negative agents were found to be ceftolozane/tazobactam, piperacillin/tazobactam, meropenem, ertapenem, colistin and amikacin. Empirical treatment should have Gram-negative activity broad enough to affect bacteria of the genus Pseudomonas and should include Gram-positive cocci. In our study, high microorganism isolation rates and antibiotic resistance rates were found in patients with DM. Considering that the majority of Gram-negative agents are composed of MDROs, the importance of rational antibiotic use becomes evident once again. In the light of all these findings, it is of great importance to increase the number of diabetic foot centers in our country and to provide foot care training. Regular training of health personnel who will work on this issue and raising public awareness can reduce the devastating effects of DM complications. It should be taken into account that diabetes is an 80% preventable disease due to lifestyle changes and the importance of raising social awareness about a healthy lifestyle should be emphasized.