Termal görüntü analizi ile diyabetik ayak ülserlerinin erken tanılanması.
Early detection of diabetic foot ulcers by thermal image analysis
  1. Tez No: 742537
  2. Yazar: UTKU CANER AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Diyabetik ayak yaralarının erken evrede tespit edilmesi, takibinin düzenli yapılması hem ayak yaralarının ampütasyonla sonuçlanmaması hem de iyileşmesi için önemlidir. Diyabetik ayak yaralarının bulunması ve takibi için günümüzde birçok yöntem olmakla beraber termal görüntüleme önem kazanmaktadır. Termal görüntüleme, termal kamera kullanarak ayaktaki sıcaklık farklarının tespit edilmesi ve anormalliklerin tespit edilmesi için uygulanan yöntemdir. Bu çalışma, ayak anomalilerinin tespit edilebilmesi için termal görüntüleme ve modelleme yöntemi çalışmalarını içermektedir. Model tabanlı çalışmalar, biyolojik dokuda ısı transferi benzetimlerine dayanan model oluşturma çalışmalarıdır. COMSOL Multiphysics programı kullanarak, Biyoısı Transfer Modülü ile model tabanlı benzetim çalışmaları yapılmıştır. Biyoısı transfer modülü ile sağlıklı ve hastalıklı doku arasında oluşan sıcaklık farkları elde edilmiş ve incelenmiştir. Modelleme üzerinde yapılan çalışmalar daha sonra veri tabanında bulunan görüntüler üzerinde denenmiş ve model üzerinden elde edilen sonuçlarla benzer sonuçlar çıktığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle diyabetik ayak tanısı ve takibinde, termal görüntülemenin kullanabileceği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Detection of diabetic foot wounds at an early stage and regular follow-up are important for the healing process to prevent amputation. Although there are many methods for the detection of these wounds, the importance of thermal imaging is raising. With thermal imaging method, temperature differences in the foot and abnormalities are detected by using a thermal camera. In this study, thermal imaging and modeling methods are used to detect foot anomalies. Model-based approach includes building models of heat transfer simulations in biological tissue. These simulations are performed with Bioheat Transfer Module using the COMSOL Multiphysics program. With the Bioheat Transfer Module, the temperature differences between healthy and abnormal tissue are obtained and examined. Studies on modeling are then tested on the images in the database. It was observed that similar results are obtained with the results from the model. Therefore, it has been concluded that thermal imaging can be used in the diagnosis and follow-up of diabetic foot.