Afet lojistiğinde dağıtım yerlerinin enbüyük kapsama metodu ile belirlenmesi
Determination of distribution in disaster logistics by maximal covering method
- Tez No: 814278
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ALİ SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yer seçimi problemleri, maliyetleri yüksek yatırımlar öncesinde karar verme ölçütleri arasında en etkin matematiksel doğrulama araçlarının başında gelmektedir. Lojistik merkezleri seçimleri ise stok maliyetlerini ve nakliye maliyetlerini en aza indirmek için önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada depo yeri seçimi problemi ele alınmıştır. Türkiye'de meydana gelecek afet durumunda, afetzedelerin yiyecek, giyecek, barınma ve diğer acil ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli olan malzeme ve teçhizatlarını depolanacağı yerlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde Türk Kızılay Afet Depoları, Afet haritası, son yıllarda yaşanan afetler baz alınarak çalışma yapılmıştır. Kurulacak depoların yerleri belirlenirken yer seçimi problem tiplerinden faydalanılacaktır. Depoların hizmet kapasiteleri, depo kurulum maliyetleri, illerin nüfusu, depo sayıları, iller arası uzaklık matrisi gibi kısıtlarla modellenmiştir. Bu kısıtlar altında modellenen problem sonucunda depoların kurulacağı yerler ve bu depolardan yardım görecek şehirler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Facility Location problems are one of the most effective mathematical verification tools among the decision-making criteria before high-cost investments. The choice of logistics centers has become important to minimize inventory costs and transportation costs. In this study, the problem of warehouse location selection is discussed. In the event of a disaster in Turkey, it is aimed to determine the places where the materials and equipment needed to meet the food, clothing, shelter and other emergency needs of the disaster victims will be stored. Within the framework of this purpose, a study was conducted based on the Turkish Red Crescent Disaster Warehouses, the disaster map, and the disasters experienced in recent years. When determining the locations of the warehouses to be established, location selection problem types will be used. The service capacities of the warehouses are modeled with constraints such as warehouse installation costs, population of provinces, number of warehouses, distance matrix between provinces. As a result of the problem modeled under these constraints, the places where the warehouses will be established and the cities that will receive help from these warehouses have been determined.