Gestasyonel diyabetes mellitustaki insülin direncinin tespitinde serum kıkırdak ara kat proteini-2, kardiyotrofin-1 ve fibrinojen benzeri protein-1 düzeylerinin yeri
The role of serum cartilage intermediate layer protein-2, cardiotrophin-1 and fibrinogen like protein-1 levels in the determination of insulin resistance in gestational diabetes mellitus
  1. Tez No: 814336
  2. Yazar: HİLAL ATILGAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SERDAR AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaçlar: Bu çalışmanın amacı, Gestasyonel Diyabetes Mellitus (GDM)' taki insülin direncinin tespitinde, daha önce insülin direnci ile ilişkisi gösterilmiş Kıkırdak Ara Kat Protein – 2 (CILP-2), Kardiyotrofin – 1 (CT-1) ve Fibrinojen Benzeri Protein - 1 (FGL-1) düzeylerinin yerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitseldir. Çalışmaya 18-46 yaş aralığında 24. – 28. gebelik haftaları arasında 75 gram oral glukoz tolerans testi (OGTT) yaptırmış olan 84 gebe dahil edildi ve bu gebeler benzer yaş, vücut kitle indeksi (VKİ) ve gebelik haftasında olan 42'si GDM, 42'si kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı. Olgulardan sabah açlık durumunda 10'ar ml periferik kan örneği alınarak santrifüj edildi, uygun şekilde saklandı ve daha sonra oda sıcaklığında CILP-2, CT-1 ve FGL-1'e ait spesifik ELISA kitleri ile serum düzeyleri ölçüldü ve karşılaştırıldı. Bulgular: Grupların demografik ve klinik verileri benzerdir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the diagnostic role of Cartilage Intermediate Layer Protein-2 (CILP-2), Cardiotrophin-1 (CT-1) and Fibrinogen-Like Protein-1 (FGL-1) levels for determining insulin resistance in Gestational Diabetes Mellitus (GDM). Material and Method: Our study is cross-sectional. Eighty-four pregnant women between the ages of 18-46 who had 75 grams of oral glucose tolerance test (OGTT) between the 24th and 28th weeks of gestation were included, and these pregnant women were of similar age, body mass index (BMI) and gestational age, 42 of whom had GDM, 42 of them were divided into two as control group. In the morning fasting condition, 10 ml peripheral blood samples were taken, centrifuged, stored appropriately, and then serum levels were measured and compared with specific ELISA kits of CILP-2, CT-1 and FGL-1. Results: Demographic and clinical data of the groups were similar.